Re: Instalace Debianu bez zbytečných a nepotřebných aplikací (Gnome)

Založil Firzen, 14. 02. 2010, 17:29:44

Předchozí téma - Další téma

Firzen

Pokud chcete nainstalovat místo GNOME prostředí KDE a v něm pouze aplikace, co potřebujete, nahraďte příkaz
aptitude install dmz-cursor-theme gdm-themes gnome-icon-theme gnome-themes gnome-themes-extras gnome-themes-more anacron gnome-power-manager  update-manager-gnome update-notifier network-manager-gnome iceweasel iceweasel-l10n-cs file-roller gedit evince gnome-volume-manager gnome-system-tools seahorse gnome-screensaver

Tímto příkazem(samozřejmě také jako root):

aptitude install vas_program1 vas_program2 kdebase-workspace kde-icons-oxygen kde-i18n-cs kde-l10n-cs kde-style-qtcurve kmix kwin-style-qtcurve gtk-qt-engine system-config-gtk-kde

Pozor! Musíte nějaký "vas_program" skutečně dosadit do příkazu, a musí to být program pro KDE - vhodný je třeba dolphin(správce souborů), konqueror(správce souborů + webový prohlížeč), či kopete(klient pro rychlé zprávy). Tento váš program totiž do systému "natáhne" všechny závislosti a nainstaluje tak v podstatě celé prostředí za vás. Zbytek příkazu ošetřuje lokalizaci(pokud jste slováci, instalujte kde-i18n-sk a kde-l10n-sk) absenci panelů a také ošklivý vzhled GTK aplikací.
AMD Phenom II X6 1100T@3,3GHz, Gigabyte GeForce GT 430 1GiB, 8GiB RAM, 1TiB SATA3 HDD, Nokia N900
OS: Debian 6.0 Squeeze, Maemo 5
Nyní můžete počítač bezpečně vypnout.

yerry

Gratulujem, pekné návody. Nemôžem si ale odpustiť poznámku, pri pokuse o minimalizáciu systému a pri inštalovaní Gnome resp. KDE desktopových prostredí je trend košatenia systému takmer isto zaručený. Stačí doinštalovať najprv jednu, potom druhú "potrebnú" aplikáciu, ktoré vďaka svojim závislostiam priberú so sebou množstvo ďalších libiek a démonov a sme tam, kde aj predtým. Koncepcia týchto DE doslova núti užívateľa na jednuché riešenia, ktoré ale majú svoje nároky. Riešením by hádam bola kompilácia celého systému, ale to by už bolo lepšie použiť trebárs Gentoo. Uberal by som sa trochu inou cestou. Pri svojich pokusoch o minimalizáciu systému som použil desktopové prostredie FVWM-Crystal so všetkými jeho vychytávkami + niektoré konzolové aplikácie ako mutt, wyrd a pod. Ich zoznam si už presne nepamätám, keďže mpmentálne používam práve KDE :) Je to len otázka zvyku a pohodlnosti. Ono aj tie konzolové aplikácie newbies zaznávané, majú dnes svoj komfort a zásah do konfigurákov je málokedy nutný, default zvyčajne postačuje. GTK aplikácie v tomto prostredí aj tak vyerajú docela otrasne...
O Linuxe korektne aj nekorektne, ale hlavne bez obalu... --> http://inylinux.blogspot.com/

nazir

Ono nemusí jít nutně o závislosti, systém Vám může bobtnat také doporučenými balíčky -- a proto si systém instaluju z netinstall CD v naprosto minimální konfiguraci a první věc, co dělám, je nastavení apt.conf na ignorování recommends...
To samé s KDE -- nejdřív minimální, core balíčky, potom ručně to, co potřebuju a chci.

Ota Trkola

Návod doplněn o zakázání instalace tzv recommends balíků.

Firzen

No, já teda nevím. Mám úplně stejné programy jako v minulém Debianu, který byl instalován normálně a předtím jsem měl asi 1300 balíčků a teď jich mám jen 980.
AMD Phenom II X6 1100T@3,3GHz, Gigabyte GeForce GT 430 1GiB, 8GiB RAM, 1TiB SATA3 HDD, Nokia N900
OS: Debian 6.0 Squeeze, Maemo 5
Nyní můžete počítač bezpečně vypnout.

Ota Trkola

Firzen: Na Gnome se zakázanými Recommends a Suggests je po instalaci 750 balíků. Ty jsi pravděpodobně instaloval KDE a na tom jsem to nezkoušel. Hlavně je důležité mít zakázané ty Suggests a Recommends, čímž se zabrání tahání dalších zbytečných balíků do systému.

EDIT: A snížení počtu balíků o 25% je podle mě nezanedbatelný rozdíl... ;)

geronimo72

hlupa otazka zaciatocnika: co su tie suggests a recommends resp. co obsahuju a co sa stane ked ich zakazem? pridem o moznost instalovat nejake aplikacie a tak?

Ota Trkola

geronimo72: Recommends = Doporučené balíky, Suggests = Navrhované balíky. Bez obou se obejdeš a neomezí tě to v instalaci dalších balíků. Pokud by ti některý balík později chyběl, systém si o něj řekne. Takže se toho neboj. Jinak jako příklad se podívej na následující odkaz, kde je krásně vidět, které balíky se ti budou instalovat při instalaci Pidgina. Barevně je tam krásně vidět, které balíky jsou Depends = budou instalované, Recommends a Suggests (oboje nebudou instalovány). Daný program se bez nich obejde a pokud by je jiný program později potřeboval jako nuntý (depends), tak si ho prostě nainstaluje.

http://packages.debian.org/squeeze/pidgin

Yontalcar

nutno ovšem podotknout, že i když balíčky označené jako "Doporučené" nejsou nezbytně nutné k chodu programu, často ovlivňují jeho funkčnost: např. k3b bez dvd+rw-tools bude fungovat, ale nebude schopen vypalovat DVD disky
NB: ASUS X53U; Debian GNU/Linux Sid amd64 (KDE4)


Jen dvě věci jsou nekonečné - vesmír a lidská hloupost. Tím prvním si ovšem nejsem tak jist. - Albert Einstein

Ota Trkola

Návod je doplněn o informaci, že editaci apt.conf je vhodná pouze pro pokročilejší uživatele, kteří si umí na http://www.debian.org/distrib/packages najít případné chybějící závislosti.

nazir

Mno tak ty chybějící závislosti (zřejmě máš na mysli ty doporučené a navrhované balíky, což ale IMHO neni to samé, co "závislost") mnohem snadněji dohledáš (a rovnou i nainstaluješ) přes interaktivní aptitude, ni?  To je snad jediná věc, díky které vidím v existenci aptitude nějaký smysl...

SAiMi

otas.pe
Drobný dotaz, jak píšeš:
CitacePOZOR: V kroku instalace (viz screen) je nutné odznačit Desktopové prostředí mezerníkem, tzn tak aby tato volba nebyla vybrána!!! Pokud by jsme toto neudělali, nainstalují se nám veškeré aplikace, které nechceme.
Tak při instalaci na notebook nechám zatržené tedy jen možnosti Notebook + Standardní Systémové Nástroje?

Ota Trkola

Nevím co znamená volba Notebook, protože notebook nemám, tak jí nepoužívám. Hlavní je mít odznačené Desktopové prostředí.

Yontalcar

ve volbě "Notebook" je zahrnutá podpora ACPI, bluetoothu, bezdrátu a další věci (podívej se v aptitude do Úlohy-->Koncový uživatel-->Notebook)

Citace od: nazir kdy 20. 02. 2010, 03:39:44
Mno tak ty chybějící závislosti (zřejmě máš na mysli ty doporučené a navrhované balíky, což ale IMHO neni to samé, co "závislost") mnohem snadněji dohledáš (a rovnou i nainstaluješ) přes interaktivní aptitude, ni?  To je snad jediná věc, díky které vidím v existenci aptitude nějaký smysl...
Doporučené balíky aptitude v TUI i v CLI módu (v CLI módu může být někdy třeba volba -P), navrhované balíky vypisuje pouze v TUI módu.

při vypnutí Apt::Install-Recommends, resp. Apt::Install-Suggests mi přijde zajímavá možnost nastavit
Aptitude::Keep-Recommends "true";
Aptitude::Keep-Suggests "true";
což umožnív aptitude nastavit doporučené a navrhované balíky jako automaticky instalované
NB: ASUS X53U; Debian GNU/Linux Sid amd64 (KDE4)


Jen dvě věci jsou nekonečné - vesmír a lidská hloupost. Tím prvním si ovšem nejsem tak jist. - Albert Einstein

Ota Trkola

Takže celý návod jsem trošku upravil a vložil jsem možnost instalace Debianu Sid (unstable).