Wifi sítě - připojení běžným uživatelem

Založil Ota Trkola, 25. 04. 2012, 18:37:08

Předchozí téma - Další téma

Ota Trkola

Ahoj, nevíte někdo, jak nastavit, aby se mohl běžný uživatel připojovat k dostupným wifi sítím pouze za pomoci svého hesla a hesla wifi sítě? Nyní je stav takový, že k tomu, aby se mohl běžný uživatel připojit, je potřeba root heslo. Předpoklad samozřejmě je, že uživatel zná své heslo a heslo dané wifi sítě. Je pro mě dosti riskantní sdělovat běžnému uživateli heslo root a navíc mi to přijde nelogické, aby při takovéto věci bylo vyžadováno. Systém je Debian Wheezy/Sid s prostředím Gnome, použit je Network-manager.

Předem díky za nápad.

valsin

Tak na toto by som si prial odpoveď aj ja sám :-/ 8) lebo na mojom notebooku je to to iste wifi iba za pomoci root hesla...

Petr Slunský

Ahoj, docela jsem překvapeně koukal. Používám Squeeze, KDE, a NM. Jako běžný uživatel jsem nejdříve v zápalu rychle vymazal wifi AP nastavení (samo jsem si neuvědomil, že mám namontované nějaké NFS disky a prostředí se mi celé zahryzlo... :)), ale pak jsem si wifi sít znova přidal jako běžný uživatel a v žádném kroku po mně NM root heslo nepožadoval.

Postup: v NM klik na Manage Connections --> Přidat novou wireless síť --> Scanovat AP --> vložit heslo wifi sítě --> a je to.

Tak nevím.. uživatel je členem skupiny "netdev" a "sudo", ale ani sudo heslo NM nepožadoval. A že by bylo chování Gnome a KDE při připojování sítě tak jiné se mi nechce věřit.
Debian

Ota Trkola

#3
Verze NM v Sidovi (Wheezy) je 0.9.4. a tam to tak není, alespoň ne v Gnome. Jakmile chci cokoliv upravovat ohledně wifi připojení, vyplivne mi to žádost o heslo správce. Večer to ještě zkusím na jiném notesu, na běžném účtu, ale tam je to stejné podle mne.

EDIT: Tak je to tak, je vyžadováno min. heslo správce počítače.

Takže stále nevyřešeno.

Petr Slunský

Yooo, zlatý "stable". V backportech je verze 0.8.1-6+squeeze1.  Asi by mě taky štvalo, dávat BFU root heslo.
Debian

majsterkoo

A neexistuje nějaký config, kde přídělíme určitým aplikacím přístup uživatelům, které potřebují root heslo bez onoho hesla? Myslím, že jsem někdy dávno něco takového četl, jen nevím kde...  ::)

Petr Slunský

Mohla by to řešit utilitka "super"

Super umožní danému uživateli vykonávat skripty (a další příkazy)
s právy uživatele root; také umí nastavit uid a/nebo gid ještě
před vykonáním příkazu. Umožňuje nám bezpečně vykonávat skripty
s nastaveným setuid uživatele root.
Debian