nejde se dostat do "rezervovano systemem" a do windowsu :-(

Založil schizaak, 02. 05. 2011, 20:35:16

Předchozí téma - Další téma

schizaak

Mam problem, mel jsem debian squeeze s GNOME, ale rozhodl jsem se prestoupit na KDE. Ale nejde se mi v KDE dostat do svazku "rezervovano systemem" a pak taky do "201 GB Pevny disk". Nevite nahodou jak to zprovoznit? Potrebuju neco porad kopirovat z widli a do widli treba kdyz stahuju hry atd.. Kdyz na to kliknu tak to pise: Nastala chyba pri pristupu k "201,1 GiB Pevny disk", system odpovedel: org.freedestkop.Hal.Device.Volume.PermissionDenied: Refusing to mount device /dev/sda2 for uid=1000

Hobild

co mas v /etc/fstab?
Vypada to, ze uzivatel s UID 1000 (tedy prvni bezny user) nema opravneni pripojovat disky => system disk/oddil odmitne pripojit.

Zkus to nejprve pripojit rucne (konzola, root: mount -o user /dev/sda2 (je-li ve fstab); pokud tam neni, musis zadat jeste existujici adresar jako bod pro pripojeni.

To by melo by to umoznit userovi pristup. Pokud to pobezi, uprav si podle potreby /etc/fstab, pripadne opravneni u pripojneho bodu.

Svazek "rezervovano systemem" neni radno obtezovat  ;) Kdyz ho jakkoli naboris, wokna uz nespustis a oprava je slozita (nejspis reinstal woken)
H.

schizaak

zadny fstab v /etc neni...co mam prosim presne udelat?

schizaak

jo vlastne je, ale zadny /dev/sda2 ve fstab neni,co mam udelat?

Hobild

to bude asi ten problem.

Citace od: schizaak kdy 02. 05. 2011, 20:54:43
pockej ceky koukal sem blbe je tam fstab ... co mam delat...
Otevri ten soubor napr. v mousepadu, Ctrl+a oznacit vse, Ctrl+c zkopirovat do schranky, a v dalsim prispevku tohodle vlakna Ctrl+v - vlozit, abychom se na nej mohli podivat. 

schizaak

# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a
# device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices
# that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
proc            /proc           proc    defaults        0       0
# / was on /dev/sda5 during installation
UUID=70b6f26d-457d-41a2-9a95-cac4d916b40d /               ext4    errors=remount-ro 0       1
# /boot was on /dev/sda7 during installation
UUID=18b5bc11-bbe6-4d50-a044-89abfbe72bbe /boot           ext2    defaults        0       2
# /home was on /dev/sda6 during installation
UUID=9499209e-0109-462d-9914-acd9123bafe4 /home           ext4    defaults        0       2
# swap was on /dev/sda8 during installation
UUID=407d2d67-0baa-4775-b197-af65755ed1d7 none            swap    sw              0       0
/dev/scd0       /media/cdrom0   udf,iso9660 user,noauto     0       0

Hobild

ok, takze ve fstab jsou jen linuxove oddily. Kolik mas fyzickych disku nebo kolik mas na disku oddilu ti pekne graficky ukaze gparted, takze si ho spust, resp. nainstaluj (aptitude update && aptitude install gparted) a spust a napis sem, jak presne jsou winckove oddily oznacene. Pokud mas vic disku, zobrazi se jen prvni, druhy vyber z roletky vpravo nahore.
H.

koljin

Mně to připadá, jako kdyby neměl nastavený oprávnění v PolicyKitu... zkoušel sem to nastavovat ručně, a to je příšerný, a tak jsem to radši odinstaloval - nicméně gnome resp. KDE by na nastavení těhle práv měly mít nějaký klikátko ne?

Jak nastavujete PolicyKit v Gnome/KDE ? Mně by to taky celkem zajímalo, protože bych ho i použil, kdybych nemusel editovat nějaký xml soubory...

Jinak dát to do fstab bude fungovat asi ok, já to tak taky mam, protože mi to přišlo nejjednodušší