Nabídka

Zobrazit příspěvky

Zde lze prohlédnout všech příspěvky uživatele. Jsou zde vidět pouze příspěvky z oblastí, do kterých máte přístup.

Nabídka Zobrazit příspěvky

Příspěvky - Petr Gajdůšek

#46
Ahoj,

pokud vím, tak xfce4-mount-plugin disky samo nepřipojuje, musíš kliknout na ikonku. Takže je možné, že disk přípojilo něco jiného (udisks?) nebo dokonec jiný uživatel?

Jaký je obsah /etc/fstab?
Co vypíše mount, když je disk připojený?
#47
apt-get install xdg-user-dirs xdg-user-dirs-gtk
#48
Citace... může každý přidat co chce?

Ano, člověk může vše.

Ale spíše se ptej: Měl bych?
K tomu jsi neuvedl dostatek informací.

Jaké trápení uživatelů tvůj balíček odstraní? Uvědomuješ si zodpovědnosti správce balíčku? Jak jim rozumíš? Uvědomuješ si, že se zapleteš do nových povinností, kterých se jednou, až nadšení opadne, budeš chtít zbavit?

http://mentors.debian.net/intro-maintainers
https://wiki.debian.org/DebianMaintainer
#49
Ahoj,

Debian obsahuje pouze svobodný software, který navíc musí splňovat DFSG (http://www.debian.org/social_contract#guidelines) Takový software je obsažen v hlavní komponentě archivu (main).

Archiv má další dvě oblasti/komponenty, které ovšem nejsou součástí distribuce: contrib (svobodný software splňující DFSG, který ale doporučuje nebo závisí na balíčcích z komponenty non-free a komponenta non-free. Jakýkoliv SW v archivu musí být ale v každém případě legálně distribuovatelný.

http://www.debian.org/doc/debian-policy/ch-archive.html
#50
Instalovat jsi metabalík gnome? Myslím totiž, že ti chybí balíky xdg-user-dirs a xdg-user-dirs-gtk. Nautilus je doporučuje ale nezávisí na nich.
CitaceAdresár Plocha už v Nautilus-e je, a je záhadne v ENG  čiže je tam Desktop
Pokud máš jen tenhle adresář a ostatní (Music, Pictures atd.) ne, tak by to potvrzovalo moji domněnku. "Desktop" býval výchozí adresář pro plochu kdysi před érou xdg. Jakmile nainstaluješ výše uvedené balíky, něco při startu gnome by mělo přemigrovat "$HOME/Desktop" do "$XDG_DESKTOP_DIR" (jak bude definováno v ~/.config/user-dirs.dirs) respektive do adresáře, který vypíše $(xdg-user-dir DESKTOP).

Každopádně po nainstalování balíku xdg-user-dirs se po přihlášení bude spouštět xdg-user-dirs-update (můžeš ho také spustit ručně), který, pokud je v /etc/xdg/user-dirs.conf enabled=True, vytvoří podle /etc/xdg/user-dirs.defaults lokalizovaný konfigurák ~/.config/user-dirs.dirs a příslušné adresáře (Plocha, Hudba, etc.). Pokud změníš nějaký adresář buď přímo editací ~/.config/user-dirs.dirs nebo spuštěním třeba xdg-user-dirs-update --set VIDEOS "$HOME/Filmy", musíš nový adresář (~/Filmy) vytvořit ručně, jinak ho další volání xdg-user-dirs-update změní na $HOME. Pro případ, že chceš obnovit výchozí nastavení použij xdg-user-dirs-update --force, to vytvoří i adresáře.

GTK záložky jsou v ~/.gtk-bookmarks. Program xdg-user-dirs-gtk-update z balíku xdg-user-dirs-gtk v nich při přihlášení aktualizuje záložky podle obsahu ~/.config/user-dirs.dirs, pokud se změnil jazyk. Pokud soubor neexistuje, tak ho také vytvoří, ale jinak na něho nešahá. Pokud tedy už nějaké záložky máš, budeš možná muset soubor smazat, spustit xdg-user-dirs-gtk-update, a potom do nich vrátit záložky, které jsi již přidal.

Nicméně mám pocit, že Nautilus XDG adresáře  ze záložek nečetl, ale natvrdo přidával co sám uznal za vhodné (zadrátováno), a záložky odkazující na stejné adresáře ignoroval. Výsledkem bylo, že v něm nešlo zakázat zobrazování nechtěných XDG adresářů, ani mezi tu skupinu "vyvolených" přidávat jiné adresáře, takže nebylo možné si do postranního panelu přidat adresáře, do kterých bych mohl přesouvat soubory přetažením, jelikož na normální záložky to nejde. To poslední by mělo být opravené v 3.6 společně s dalšími chybami, což znamená odstranění všeho co se určitým vývojářům v Gnome špatně ovládá na dotykových zařízeních.
#51
Správa a instalace softwaru / Re:localhost
22. 07. 2012, 04:25:55
Ahoj,

Obsah /etc/apache2/sites-available/default je v pořádku.
Ujisti se, že je includován do konfiguračního souboru*, že jiný includovaný soubor nemění konfiguraci**, a že uživatel pod kterým běží apache (www-data) má přístup do /home/martasek (minimálně execute bit) a do /home/martasek/public_html nebo že není na vinně .htaccess v public_html. Napovědět může /var/log/apache2/error.log.

* Pokud jsi neměnil, jaký konfigurační soubor apache používá v /etc/default/apache2 a pouštíš ho standardně pomocí init scriptu, používá /etc/apache2/apache2.conf a ten defaultně obsahuje direktivu `Include sites-enabled/ `, tedy soubor /etc/apache2/sites-available/default musí mít symlink v /etc/apache2/sites-enabled/

** Při výchozím nastavením /etc/apache2/apache2.conf a soubory v podadresářích conf.d, sites-enabled a mods-enabled.

Pokud jsi neměnil konfiguraci vyjma /etc/apache2/sites-available/default, tak tipuju na nedostatečná práva public_html nebo něco v .htaccess.

V dotazu se odkazuješ i na /home/uzivatel/public_html, tam se ale s takovou konfigurací nedostaneš.
IMHO je nejsnazší a nejflexibilnější povolit uživatelské adresáře

Výchozí konfigurace +
sudo a2enmod userdir +
povolit v nich PHP úpravou /etc/apache2/mods-enabled/php5.conf podle komentáře v něm.

Potom můžeš přistupovat na stránky uživatelů pomocí URL http://localhost/~<uzivatel>
a v kořenu (http://localhost/) mít něco jiného. Pokud tvůj web v uživatelském adresáři nefunguje, je to skvělá
příležitost k jeho opravě :)
#52
Citace
bez users:
/dev/sda4 on /media/Da11 type ext3 (rw,relatime,errors=continue,barrier=1,data=ordered)
s users
/dev/sda4 on /media/Da11 type ext3 (rw,nosuid,nodev,noexec,relatime,errors=continue,barrier=1,data=ordered)

Nebude tedy tady problem s tím, že když tam přidám users, tak je tu noexec? Jak se toho ale zbavím?

To je ono. Volba users zapíná i volby noexec, nosuid, and nodev. Přehlídl jsem to. Takže stačí explicitně přidat volbu exec (a případně i dev, suid, ale to nejspíš nepotřebuješ).
#53
mkfs -t ext3 (nebo mkfs.ext3) pro vytvoření ext3 souborového systému a např. cfdisk pro změnu typu oddílu na linux (83) nebo použij klikátko třeba gparted.

Ve fstab změň jen typ oddílu na ext3 (nebo rovnou na auto) a odstraň umask.

Jinak nevím čeho chceš dosáhnout a moje znalosti virtualizace jsou víc než mizerné. Ale - a možná říkám blbosti - /dev/sda5 (/media/Data) může být klidně ext3 a hostům ho sdílet třeba pomocí samby nebo rovnou pomocí virtualbox guest addons. A samotné windows chceš nainstalovat na obraz s virtuálním diskem? Pak je jedno, jestli to bude soubor na /dev/sda2 (ext3) nebo jinde. Možná by se hodilo přerozdělit disk. Ten soubor ale bude představovat celý virtuální disk (nikoliv oddíl) a můžeš mít problém s přístupem z hostu (potřebuješ-li ho). Snad pomocí smbfs, sshfs apod. skrz spuštěný VM. Nebo pomocí fuse (vdfuse z balíčku virtualbox-fuse) pokud nechceš přistupovat skrz VM.

Ale třeba je jednoduší překompilovat nfts-3g?
#54
CitaceNakonec jsem zkusil vytvořit v /etc/polkit-1/localauthority/50-local.d/ ten soubor. - OK disk to připojilo, ale nefungovali mi ty spouštěče, které mám na ploše.
CitaceA to "udisks ..." by se mělo přidat do jakého souboru? Nebo bych to musel zadávat ručně v terminálu?
Můžeš vytvořit "spouštěč" v ~/.config/autostart/ nebo rychleji v záložce "Automatický start aplikace" v xfce4-session-settings.

Citace
Zkusil jsem také upravit fstab a přidat tam users: UUID=fb31a175-a748-421e-a5e8-ba1cd18af73c   /media/Da11   ext3   users,defaults   0   0
OK disk to připojilo, ale opět nefungovali ty spouštěče, které mám na ploše.
Jestli je ten disk připojen - a měl by být, tak by měly fungovat i ty spouštěče. Předpokládám, že jsou to .desktop soubory, jaký je jejich obsah? Jdou ty aplikace spustit z terminálu? Je nějaký rozdíl mezi mount | grep /media/Da11 pokud je v /etc/fstab users a když není? Jaká jsou práva a vlastník /media/Da11? Co se stane, když spouštěč na ploše (.desktop soubor) spustíš z terminálu pomocí xdg-open? Není náhodou oddíl připojen s volbou noexec?

Ještě shrnutí:
1) Pokud jsi upravil konfiguraci policykit pro akci org.freedesktop.udisks.filesystem-mount-system-internal, tak aby nebylo potřeba zadávat heslo, stačí tento disk připojit po startu sezení pomocí udisks --mount /dev/disk/by-uuid/fb31a175-a748-421e-a5e8-ba1cd18af73c (v ~/.config/autostart/). Takto nemusí vůbec být přítomen v /etc/fstab. V /media/ musí existovat adresář shodný s label oddílu (Da11), který se defaultně použije jako mountpoint a musí mít nastavená vhodná práva, aby si do něho mohl přistupovat (např. 777).

2) Pokud máš řádek ve fstab s volbami defaults,users, připojí se disk už při bootu (volba default implicitně zahrnuje volbu auto).

3) Mít ve fstab volby defaults,users,noauto a disk připojovat až při startu sezení pomocí mount (v ~/.config/autostart)

Pokud použiješ řešení 1 nebo 3, musíš před spuštěním .desktop souborů nejdříve ten souborový systém připojit (buď automaticky např. v ~/.config/autostart) nebo ručně např. poklepáním na ikonu se souborovým systémem na ploše.

Pokud je oddíl připojen a přesto odkazy na aplikace nefungují, zkus zjistit proč, viz úvod mé odpovědi. Spuštění xdg-open ~/Plocha/spouštěč.desktop z terminálu by mohlo říci proč spustit nejde.

Jinak mě už nic nenapadá. Hodně zdaru!
#55
Citace
/dev/sda2 /media/Win ntfs-3g default,users,umask=000 0 0

Tohle nejde asi z toho důvodu, že ntfs-3g považuje mountování neprivilegovanými uživateli pomocí externí FUSE knihovny za nebezpečné.  Interní FUSE knihovna v ntfs-3g je při kompilaci balíčku v Debianu zakázána.
Obejít se to dá rekompilací balíčku s --with-fuse=internal, viz. http://bugs.debian.org/cgi-bin/bugreport.cgi?bug=631504

Citace
/dev/sda5 /media/Data ntfs-3g uid="franta",umask=000 0 0

Tohle připojí souborový systém při bootu a mělo by fungovat (po restartu nebo ručním připojením pod rootem). Ale nejsem si jist těmi uvozovkami kolem "franta", mě to funguje jen bez uvozovek. Ale pokud skutečně nechceš připojovat ten oddíl automaticky při bootu nebo ručně pod rootem, tak asi budeš muset počkat na opravení chyby #631504 nebo si balíček překompilovat.
#56
Můžeš instalovat konkrétní verzi balíčku. Příklad pro debian-multimedia:

apt-get install $(apt-show-versions -a vlc | awk '$NF=="www.debian-multimedia.org" {print $1"="$2}')


Ale jediné dlouhodobě rozumné řešení je imho upravení /etc/apt/preferences.
#57
Tak se omlouvám, odpověděl jsem na něco trochu jiného :/ Měl jsem pocit, že ti vadí hlavně zadávání hesla nebo že chceš mít disk připojen hned po přihlášení (třeba kvůli indexování?) a teď mi došlo, že asi chceš připojovat disk VŽDY při bootu ještě předtím než se přihlásíš a vytvoříš si session.

Citacea do "/etc/fstab" jsem si přidal
UUID=fb31a175-a748-421e-a5e8-ba1cd18af73c   /media/Da11   ext3   defaults   0   0

V options ti chybí user nebo users. Bez toho ikony neuvidíš. S users ten disk budeš moci i odpojit, s user pouze root (on ho připojíl).
Další podmínkou je, aby mount point v /etc/fstab byl v adresáři /media/, tak to ale máš.
#58
Ahoj,

1) XFCE používá pro připojování svazků udisks, který pro authorizaci používá PolicyKit. Jestli nechceš pro připojování pomocí udisks (plocha atd.) zadávat heslo uprav si nastavení PolilcyKit.

man 8 pklocalauthority

Ve zkratce stačí vytvořit v /etc/polkit-1/localauthority/50-local.d/ třeba soubor
70mount.pkla a do něho přidat


[org.freedesktop.udisks.filesystem-mount-system-internal]
Identity=unix-user:uzivatel
Action=org.freedesktop.udisks.filesystem-mount-system-internal
ResultAny=auth_admin
ResultInactive=auth_admin
ResultActive=yes


V řádku
Identity=unix-user:petr nahraď uzivatel za jméno tvého účtu.

Nebo celý řádek za Identity=unix-group:*. Takto bude mocí připojovat svazky bez authorizace každý lokálně připojení uživatel.

2) Pokud nestačí, že udisks ti  připojí oddíl na vyžádání a bez autentizace, a potřebuješ ho připojovat automaticky po spuštění sezení (přihlášení) můžeš použít například
udisks --mount /dev/disk/by-uuid/fb31a175-a748-421e-a5e8-ba1cd18af73c...
včetně options pro mount (viz man udisks).

Nebo můžeš použít méně flexibilní gvfs-mount.
#59
VLC máš ze squeeze, ale ffmpeg kodeky (balíček libavcodec52) z debian-multimedia.org.

Pokud chceš z debian-multimedia.org Acrobat Reader, ale jinak nic, nemusíš kvůli tomu odstraňovat d-m.org ze zdrojů, použij apt pinning. Něco jako:

Package: /acroread/ ia32-libs-xulrunner
Pin: origin www.debian-multimedia.org
Pin-Priority: 990

Package: *
Pin: origin www.debian-multimedia.org
Pin-Priority: -1

Package: *
Pin: release a=stable
Pin-Priority: 990

V konfiguraci apt zakomentuj řádek APT::Default-Release "stable", pokud ho máš.

Teď můžeš vesele downgradovat. Balíčky nainstalované z d-m.org vypíšeš např. apt-show-versions -a | grep www.debian-multimedia.org
Nebo v aptitude stiskni malé L a zadej výraz ?narrow(?installed, ?origin(unofficial multimedia packages) nebo zkráceně ~S ~i ~Omultimedia
Pokud v aptitude nepoznáš, která verze je ze squeeze, zobraz si třeba sloupec se správcem balíku. Do položky Volby/Předvolby/Formát pro zobrazování balíků přidej na vhodné místo %m jako maintainer. Správcem balíků z d-m.org je Christian Marillat.

Nebo můžeš zkusit dočasně nastavit prioritu balíkům ze stable archivu na víc než 1000:

Package: /acroread/ ia32-libs-xulrunner
Pin: origin www.debian-multimedia.org
Pin-Priority: 990

Package: *
Pin: origin www.debian-multimedia.org
Pin-Priority: -1

Package: *
Pin: release a=stable
Pin-Priority: 1001


a spusit apt-get dist-upgrade. To by mělo downgradovat všechny balíky na verze ze stable archivu včetně balíků z debian-multimedia.org (protože má prioritu -1). Pokud to uděláš zkontroluj si před potvrzením několikrát co vše se bude downgradovat / aktualizovat. Možná to nebude to, co chceš!

Celkově si ale myslím, že by mělo stačit downgradovat jen binární balíky ffmpeg: aptitude search "?narrow(?installed,?source-package(ffmpeg)?origin(unofficial multimedia packages))"

A nebo nainstalovat vlc z d-m.org (je-li tam, v tvém výstupu apt-cache policy ho nevidím).
#60
Ahoj,

Čtu-li správně, tak máš mix balíčků squeeze (vlc) a nějakého neoficiální repositáře (např. libavcodec52). Rozhodně binární balíčky ffmpeg nejsou verze ze squeeze.

Tipuju na debian-multimedia.org.

Nekompatibilita mezi debian-multimedia.org a oficiálním repozitářem je častým důvodem proč se použití balíčků z debian-multimeda.org nedoporučuje.

Zkus buď degradovat balíčky na verzi ze squeeze, hlavně binární balíčky ffmpeg (http://packages.debian.org/source/squeeze/ffmpeg, především libavcodec52 ) nebo rovnou všechny. Nebo pokud potřebuješ ffmpeg z debian-multimedia.org (asi bys tam ty balíčky jinak neměl) zkus se podívat, zda d-m.org neobsahuje i vlc, nebo balíček vlc zkompilovat (s nainstalovanými knihovnami z d-m.org).

Nepoužívám ani debian-multimedia.org ani VLC. Ale z ffmpeg z debian-multimedia.org jsem v minulosti problémy měl (třeba i v mplayeru).