Hlavní nabídka

RTL8822x

Založil Petr Blažíček, 26. 01. 2021, 22:02:21

Předchozí téma - Další téma

Petr Blažíček

Tak mě to konečně taky potkalo. Instaluju známému Debian testing na dost nový počítač (což u mě není zvykem - libuju si ve sběrných surovinách) a instalátor nedetekuje síťovou kartu. Je to Lenovo Ideapad 3 a karta je RTL8822ce - weekly-build live ji v pohodě detekuje, ale já ji chci do normálního instalátoru. Tady je sice řešení, ale nevím jak dostat ty ovladače na potřebná místa v ramdisku v průběhu instalace. Do konzole se dostanu, ale ta umí pár základních příkazů.
Poradí mi někdo kterým směrem si mám přešlápnout nebo poposednout ? Předem díky.

Roman Horník

Proto se doporučuje instalace přes kabel :)
Nevím, jakou verzi Debianu instaluješ, každopádně je firmware v balíku firmware-realtek pro Testing a vyšší. Proto balík někam (třeba na flashku) stáhni, při instalaci přejdi do konzole (možná tam jsou i jiný možnosti, instalaci jsem nějakej čas nedělal, a vždycky jsem ji jen prolítnul) a nainstaluj ho pomocí dpkg -i /cesta/k_balíku.deb. To můžeš udělat i po instalaci (i kdyby ta byla jen základní, bez prostředí), a to buď z konzole, nebo z instalačního obrazu.
Kdyby něco, piš ;)
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

Petr Blažíček

Instalace přes kabel je základ, ale tahle věc už bohužel nemá ethernet, což považuju od výrobce za zbrklost, nejedná se o ultrabook a wifi představuje zbytečnou ztrátu rychlosti, obzvlášť když to ten uživatel přenáší pouze sporadicky a používá notebook spíš jako desktop.
Terminál v průběhu instalace lze vybrat z nabídky činností nebo opičím trojhmatem Ctr+Alt+F2, jenže nabízí asi 20 příkazů, jinak řečeno soubor zkopíruješ, ale nenamountuješ flashku. On si to zřejmě autor taky neuvědomil, tady sám uvádí, že to zkoušel na live iso. Rozhodně nejvíc by se mi líbilo upravit instalační image a přidat ten ovladač přímo do ní.

Roman Horník

#3
Ještě je možnost použít non-free obraz. Ten totiž obsahuje spoustu nesvobodnýho firmwaru, při troše štěstí tam bude i na tenhle Realtek.
Obraz jsem sice upravoval (pro DVD), ale někdy před 10 lety, a nemám to pořádně jak vyzkoušet (jestli si to firmware samo najde).

EDIT: Nicméně teď koukám, protože to budeš mít na flashce, tak v jejím kořenu si vytvoř složku firmware, kam si natáhneš požadovanej DEB balík s firmwarem. Instalátor by ho měl najít a použít.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz