Grafika [Vyriešené]

Založil 7R7., 04. 02. 2013, 12:04:27

Předchozí téma - Další téma

7R7.

Ahojte,
Neviem či som túto tému dobre zaradil ale mám taký problém s ktorým si už neviem rady a ešte sa mi nechce preinštalovať počítač. Na mojom počítači mám nainštalovaný debian wheezy 64bit. Inštaloval som len základný systém bez grafickej nadstavby. To som si doinštaloval neskôr a ako správcu okien používam fluxbox a load manager mám SLiM. Problém mám s grafickou kartou alebo skôr s ovládačmi niežeby to nefungovalo ale používam dva monitory a na sekundárnom mi to sem tam vyhodí nejaké artefakty všimol som si to v dvoch programoch v opere a v evolution-e a ešte používam CAD program DraftSight kde mi nezobrazuje kurzor tým pádom je tento program nepoužiteľný. Ovládače na grafiku som si nainštaloval nakoľko mám GK nvidiu GF 560 z repozitára a to aptitude install nvidia-glx${VERSION} a aptitude install nvidia-xconfig. Zistil som že na stránkach nvidie sú aktuálne ovládače a tak som ich chcel nainštalovať a podľa návodov som sa mal prepnúť do tty1 alebo tty2 ale keď som sa tam chcel prepnúť tak my počítač vytuhol na hláške
[...] waiting for /dev to be fully populated udevd [440] unknown key. "BUS" in /etc/udev/rules.d/FT-rockey.rules:1
Udevd [440]: invalidrule '/etc/udev/rule.d/ft-rockey.rules:1'
Udevd [440]: unknown key 'BUS'in /etc/udev/rule.d/ft-rockey.rules:1'
Udevd [440]: invalidrule '/etc/udev/rule.d/ft-rockey.rules:1'
pomohol len tvrdý reset, a pri pokuse nabootovať do recovery mám čiernu obrazovku. V tomto prípade sa viem naslepo prihlásiť a reštartovať počítač cez konzolu. Je ešte nejaká iná možnosť ako nainštalovať nové ovládače karty alebo používať otvorený ovládač na dvoch monitoroch ale aby to nebolo zrkadlenie.
Ďakujem

Petr Slunský

Ahoj,

nabootoval bych z nějakého "live media", pokud můžeš, a trochu podle návodu zde: http://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?f=198&t=82804 bych přejmenoval pravidla rockey.rules na něco jiného a pokusil bych se restartovat. Pokud budeš mít štěstí, počítač nabootuje normálně a budeš moct řešit problém dál.

Třeba odinstalací balíčku/ů, které mají v názvu "rockey"....
Debian

Roman Horník

Jak ty artefakty vypadaj? Můžeš udělat screenshot (většinou jsou ve screenu artefakty vidět)?
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

7R7.

Screenshot teraz nemám ale napríklad mal som pustené video na youtube a potom mi to presvitalo aj na iných stránkach a dokonca v oknách iných programov (napr. evolution) všimol som si to tak že písmo nebolo čierne ale modré a na čiernej ploche bolo vidieť to video a aj po reštarte počítača musel som reštartnúť nastavenia nvidia-xconf a potom to až zmizlo.

7R7.

Napokon som to musel preinštalovať a nastal problém s monitormi a to že po štarte sú zdvojené a rozlíšenie je toho menšieho. Kartu mám NV ovládače mám nouveau, ovládače od NV z repozitára nefungujú úlne dobre viď vyšie. Najnovšie sa mi nepodarilo nainštalovať.
Xorg.conf som nemal tak som ho spravil ale už defaultne mi to blblo tak že rozlíšenie bolo zlé a obraz bol posunutý o jeden monitor takže som nevidel login obrazovku.
A preto sa chcem spýtať či je možne vytvoriť taký script aby fungoval ako tento príkaz: xrandr --output DVI-I-1 --mode 1600x1200 --pos 0x0 --rotate normal --output DVI-I-2 --mode 1280x1024 --pos 1600x88 --rotate normal
Alebo ako uložiť nastavenia xrandr aby sa načítali pri štarte?

7R7.

Mám jednu otázku, vo všetkých návodoch pri inštalovaní ovládačov zo stránky NVidie treba dať ovládače nouveau do blacklistu a keď to urobím a reštartujem počítač aby som sa dostal do recovery módu mám čiernu obrazovku pomôže len vymazanie súboru kde sú nouveau ovládače blackliste. Neviete čo treba urobiť alebo niečo nainštalovať aby to fungovalo (dalo sa pracovať v konnzole).

Roman Horník

K tomu xRandR:
Ten celej příkaz přidej do ~/.xinitrc, někam pod shebang, po dalším přihlášení by to mělo fungovat

Pokud se v recovery konzole nezobrazuje, zobrazuje se při normálním bootu?
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

7R7.

práve že nie, čierna obrazovka je tam i tam, aký driver je pre zobrazenie v konzole?

Roman Horník

Nevím, jak je to jinde, nekoumal jsem to, ale u mně (taky NV) jede konzole přes vesafb, protože je z mně neznámýho důvodu nvidiafb v blacklistu v /etc/modprobe.d/fbdev-blacklist.conf
Pokud se příslušnej řádek (blacklist nvidiafb) v něm smaže, nebo zakomentuje, bez proprietárního ovladače se nic nestane, s ním to s největší pravděpodobností půjde.
Ale je tady jeden problém. Zjevně se většiny uživatelů netejká, ale ne všech.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

7R7.

#9
Už to mám vyriešné nasledovne ak by niekto mal rovnaký problém:

  • Hláška waiting for /dev to be fully populated udevd [440] unknown key. "BUS" in /etc/udev/rules.d/FT-rockey.rules:1 sa odstraní ak vymažeme súbor FT-rockey.rules na adrese /etc/udev/rules.d/FT-rockey.rules (pre istotu som ho zazálohoval)
  • Spojazdnenie dvoch monitorov vo fluxboxe bez úpavy xorg.conf (nakoľko mi to robilo veľké problémy, posunutý obraz atď.) je jednoduché a to pomocou editovania súboru startup ~/.fluxbox/startup a to pridaním nasledovného riadku xrandr --output DVI-I-1 --mode 1600x1200 --pos 0x0 --rotate normal --output DVI-I-2 --mode 1280x1024 --pos 1600x0 --rotate normal, vlastne startup slúži na spúštanie programov pri štarte  :), no nič však sa učím
  • Nakoľko beh DraftSight-u a BricsCAD-u na Nouveau ovládačoch je strašne spomalené a nekonfortné a ovládače priamo z repozitára debianu pre tirto dva programy nefungujú korektne som bol nútený nainštalovať ovládače priamo zo stránok NVidie kde sa dajú inštalovať aj 32bitové knižnice, ktoré tieto programy vyžadujú na beh aj keď BricsCAD je 64-bitový
  • A posledný problém čierna obrazovka pri nabootovaní do recovery módu (v prípade ak sú Nouveau ovládače v blackliste, a ešte nemáme nejaké ovládače od NVidie) je tiež jednoduché riešenie a to editovanie riadka GRUB_CMDLINE_LINUX=" " nasledovne GRUB_CMDLINE_LINUX="nomodeset" v súbore  /etc/default/grub a nezabudnúť urobiť update grubu # update-grub2 aby ste sa nečudovali ako ja, že prečo mi to nefunguje
Ináč veľmi pekne ďakujem za pomoc