Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Petr Krčmář

Stran: [1] 2 3 ... 30
1
Klávesová zkratka záleží na tom, v jakém desktopovém prostředí to děláš. Žádná výchozí neexistuje. Ovšem platí, že pravý alt obvykle zpřístupňuje speciální znaky na klávesnici. Takže třeba zavináč se dá krásně napsat AltGr+2.

2
Psal jsem o tom před deseti lety na blogu. Na Unicode.org si najdeš (vlevo je vyhledávání) ten znak a pak postupuješ takto:
  • stiskneš Ctrl+Shift+u
  • všechno pustíš
  • napíšeš třeba 00d4 a mezeru

Jakmile to uděláš, objeví se ti požadovaný znak Ô. Takhle se dá napsat libovolný unicodový znak.

3
V takových situacích bývá obvykle problém s jinak nastaveným prostředím, zejména s cestami v PATH. Nechej si někam příkazem env ty proměnné vypsat a porovnej je. Tipuju, že nemáš cestu k příkazu mount.

Musíš buď to prostředí u uživatele upravit nebo volat ten příkaz absolutní cestou.

4
Správa a instalace softwaru / Re:Přístup k bankovnímu účtu
« kdy: 28. 06. 2021, 20:26:53 »
Tou doménou jsi měl začít. Ten server přesměrovává doménu www.erasvet.cz na www.postovnisporitelna.cz, ale dává neplatný TLS certifikát, který není na to jméno vystavený. Takže varianta https://www.erasvet.cz selže a je to z hlediska prohlížeče správné chování. Je třeba jim to nahlásit, aby to opravili, chyba skutečně není na přijímači.

5
Správa a instalace softwaru / Re:Pinning větve experimental
« kdy: 28. 06. 2021, 18:06:41 »
Nedá. Musel bys pinovat konkrétní balík ručně. Kdybys třeba viděl v experimentalu betu, zapinuješ si verzi z unstable. Žádným jedním obecným pravidlem to nejde.

Otázka je, proč chchceš vývojové verze balíků z experimentalu, když je pak nechceš. Experimental není určen pro produkční nasazení.

6
Všeobecná podpora / Re:klávesnice v terminálu Sid
« kdy: 17. 05. 2021, 10:00:41 »
Rozhodně ano. Je třeba tomu uživateli dát něco příčetnějšího. Shell sh je určený jen pro běh skriptů, nemá žádné uživatelské funkce jako třeba historii.

Kód: [Vybrat]
chsh --shell /bin/bash uzivatel

7
Všeobecná podpora / Re:klávesnice v terminálu Sid
« kdy: 17. 05. 2021, 09:17:35 »
Zřejmě máš spuštěný špatný shell. Co ti vypíše tenhle příkaz? Vyzkoušej ho ve funkčním i nefunkčním prostředí a měl bys vidět rozdíl.

Kód: [Vybrat]
ps -p $$

8
Server / Re:Ramdisk problém
« kdy: 10. 03. 2021, 15:50:06 »
Pravděpodobně je problém v právech na tom linku v kombinaci s uživatelem, pod kterým běží Apache. Proto ty jako jeden uživatel na ten link můžeš, ale Apache jako jiný uživatel ne. Zkontroluj taky, jestli máš zapnuto FollowSymLinks.

9
Server / Re:Sw pro monitorování sítí a chyb služeb na VPS
« kdy: 09. 03. 2021, 21:31:56 »
Já používám na monitoring k velké spokojenosti nástroj Icinga.

10
Internet a sítě / Re:OpenVPN a Debian 10
« kdy: 02. 03. 2021, 17:04:19 »
Já té otázce nerozumím. Je třeba napsat, v čem je přesně problém, co to hlásí a co je přesně potřeba udělat. EasyRSA funguje v Debianu normálně.

11
Všeobecná podpora / Re:Debian Sid
« kdy: 15. 10. 2020, 13:19:40 »
Používat se to samozřejmě normálně dá, ale je potřeba počítat s tím, že se ti budou pod rukama neustále měnit verze. Z toho vyplývají občasné problémy s nutností změnit konfiguraci a podobně.

Já jsem jel na desktopu dlouho na testingu a přestalo mě bavit pořád aktualizovat, tak jsem před lety přešel na stable a zůstal u něj. Na serveru jsem nikdy nic jiného než stable nepoužíval, tam to už vůbec není dobrý nápad.

Musíš si vybrat, jestli chceš neměnné prostředí, ve kterém se ti nepohnou verze nebo naopak proměnlivé prostředí se stále se obměňujícími balíčky. Nelze mít obojí najednou.

12
Já dělám v Linuxu všechno a zase nemám a neznám Windows. Je to prostě operační systém, jen je postavený na jiných principech. My tyhle začátky dobře známe, taky jsem nevěděl, co si v tom počít. Jenže už je to dvacet let za mnou ;D

Nejrozumnější je asi nainstalovat základ s nějakým desktopem (GNOME) a postupně pronikat hlouběji. Materiálů je na internetu spousta. Hledej třeba Debian Handbook a podobné dokumenty.

13
Ten poslední příkaz tu nepovedenou instalaci zase odstranil.

Podle chyb je jasné, co se děje. Instaluješ 32bitový balík do 64bitového systému. Neexistuje ten balíček v 64 bitech?

14
To je zbytečně složité. Příkaz apt tohle umí přímo, stačí mu dát cestu k balíčku.

Kód: [Vybrat]
# apt install /tmp/balik.deb

15
Správa a instalace softwaru / Re:Problém s DPKG
« kdy: 10. 11. 2019, 17:34:51 »
Znamená to, že dpkg nevidí zmíněné utility, které potřebuje ke svému běhu. Je to pravděpodobně tím, že se při přepnutí uživatelů pomocí su nenačetly nové proměnné prostředí, takže i když jsi root, stále vidíš jen uživatelsky použitelné utility. Nejjednodušší řešení spočívá v tom, že za su dáš pomlčku. Budeš se tedy přepínat na začátku takto:

Kód: [Vybrat]
$ su -

Stran: [1] 2 3 ... 30