wifi - hardwarove zakazana

Založil tribalcz, 04. 12. 2015, 17:47:01

Předchozí téma - Další téma

tribalcz

Zdravím, dnes jsem zakoupil nový ntb, po nainstalování debianu jsem ale narazil na problém s wifi která je prý zablokována na úrovni HW pritom v biosu ji mam povolenou

čepi

Citace od: tribalcz kdy 04. 12. 2015, 17:47:01
wifi, která je prý zablokována na úrovni HW pritom v biosu ji mam povolenou
A to ti nekdo rikal nebo to hlasi debian?
Co to je za wlan kartu? Nepotrebuje ovladac/firmware?
lspci
Neni vypla nejakou klavesovou zkratkou (hotkeys Fn+Fx) nebo fyzickym prepinacem (meli to notebooky drive, obcas se to objevi i u lepsich modelu dnes)?
Debian 9 Stretch --- in progress, XFCE
Notebook Acer Aspire TimeLineX 4830TG

tribalcz

hlasi to debian , při instalaci to po me chtelo iwllwifi-3160-9.ucode a iwlwifi-3160-8.ucode + realteka pro ethernet vse jsem dodal na druhem flash disku wifi dle lscpi je Intel Corporation Wireles 3160 (rev 93)

tribalcz

Jelikož věřím že to má něco společného zeptám se zda je možn aby se během instalace nového systému nenainstalovaly některé věci jako je třeba sudo

Brano Dohoda

Citace od: tribalcz kdy 04. 12. 2015, 23:54:48
Jelikož věřím že to má něco společného zeptám se zda je možn aby se během instalace nového systému nenainstalovaly některé věci jako je třeba sudo

Nezadavajte root heslo pri instalacii nechajte prazdne pole a odenterujte, potom len dajte svoje meno, nickname, heslo tot vse...
Debian 11 "bullseye" released + KDE Plasma
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
[diakritika off]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
* CPU: Intel i3-8130U 2.2GHz Turbo Boost 3.4GHz
* GPU: Intel UHD620 + Nvidia MX130 2GB VRam
* RAM: DDR4 12GB @ 2133MHz

tribalcz

Rootovské heslo zadavam pokaždé ale toto se mi stalo poprvé.

Odesláno z mého Lenovo P70-A pomocí Tapatalk


Roman Horník

#6
Balík sudo, pokud vím, není součástí standardní instalace.
Zdá se mi bejt zbytečný instalovat si extra balík a pro zprovoznění navíc editovat /etc/sudoers, když máme su.


Chci se v terminálu/konzoli přihlásit jako root:
sudo -s -----> su -

... nebo jako jinej uživatel, klidně i root:
sudo -iu uživatel -----> su uživatel

a pro spuštění příkazu pod rootem (nepoužívám):
sudo příkaz -----> su -c příkaz

Jak prosté, drahý Watsone...
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

čepi

Vratim se k puvodni otazce:
Citace od: tribalcz kdy 04. 12. 2015, 17:59:51
hlasi to debian , při instalaci to po me chtelo iwllwifi-3160-9.ucode a iwlwifi-3160-8.ucode, wifi dle lscpi je Intel Corporation Wireles 3160 (rev 93)

Jaky balik jsi k tomu presne daval? Pro tuto WiFi je dle https://wiki.debian.org/iwlwifi urcen balik firmware-iwlwifi.

Neco podobnyho resili:
http://askubuntu.com/questions/611222/cannot-connect-to-wifi-intel-corporation-wireless-3160
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2252584

Na te karte je s wlan i bluetooth, ten podle tech odkazu zlobil a musel se zakazat aby wlan fungovala jak ma.
Jeste se opravdu podivej jestli neni na povoleni wlan nejake tlacitko/prepinac/klavesova zkratka <- resp. napis co to je za NTB.

Citace od: tribalcz kdy 04. 12. 2015, 23:54:48
je možn aby se během instalace nového systému nenainstalovaly některé věci jako je třeba sudo
Jak uz psal Roman H., sudo ve standartni instalaci neni, musi se doinstalovat balik sudo.
Debian 9 Stretch --- in progress, XFCE
Notebook Acer Aspire TimeLineX 4830TG

tribalcz

jedná se o lenovo g50-30, je to slabší notas ale pro to k čemu ho potřebuju je naprosto ideální, přepínač mi nejde přepnout, zatímco bluetoth normálně funguje ale ani po jeho zablokování to nic nedela

tribalcz

tak nakonec se mi povedlo wifinu zprovoznit zapsáním iadepad_laptop do blacklistu v  /etc/modprobe /fdev-blacklist.conf. Ale prozměnu se mi nezobrazují dostupné sítě ale pokud spustím příkaz iwlist scan tak se mi vše vypíše jak má

tribalcz

Tak vyřešeno skusil jsem ještě ideapad-laptop odebrat a zase přidat do blacklistu a už to jede jak má

tribalcz

Takže celý problém evidentně zavinilo něco v instalaci debianu, nějakou dobu jsem teď experimentoval a dnes celý noťas přeinstaloval ale bez grafického prostředí které jsem později doplnil ručně a wifina funguje hned od začátku

Ota Trkola

Jestli to byl testing, tak se nedivím. Mě se nedávno jedna instalace testingu totálně zhroutila, že jsem musel (ač nerad) reinstalovat. Nicméně já jsem tam poté raději dal stable, nechtěl jsem riskovat stejné problémy znova.

tribalcz

byla to stable, nicméně radost trvala jen chvilku. Internet mi jde jen chviličku pak se napozadí nejspíš nastartuje nějaký proces a utne mi to tipec. Pokud zapnu ntb tak přibližně asi 3 vteřiny vše jede ale pak mam jen lokální síťové spojení na raspberry které mám v chodbě jakožto local server ne připojim kdykoliv ale jakmile du ven ze sítě tak ani ťuk zkoušel sem to i na jiných sítích ale vždy to samé. problémy nastaly ale až po nainstalování desktopového prostředí

Ota Trkola

Takže je asi víceméně jasné, že to bude dělat network manager, wicd nebo něco takovýho, podle toho jaký prostředí máš. Zaměřil bych se na to, musí to být řešitelné.