Když zlobivej balík rozbije správu softwaru

Založil Roman Horník, 22. 09. 2015, 19:55:16

Předchozí téma - Další téma

Roman Horník

Zrovinka jsem řešil zapeklitej problém s ručně instalovaným balíkem ovladače termotiskárny Epson TM-T20. Samo, že tenhle návod by mohl pomoct vyřešit průsery jinejch balíků, kdy se správa softwaru přes apt-get, Aptitude, Synaptic, nebo něco jinýho stane nepoužitelnou.
Epson poskytuje ovladače přímo na svý stránce, jsou to archivy obsahující krom licenčních keců hlavně DEB a RPM balíky, PPDčka pro CUPS a skriptík, kterej by to všechno měl nainstalovat. Místo Debiana je tam sice Blbuntu, ale to je jedno, instalace možná je.
Aniž bych si uvědomil, že jsem předtím zapomněl nainstalovat CUPS, že ani ten skriptík, ani závislosti balíků se o jeho instalaci nepostaraj, skriptík jsem spustil. Instalace proběhla v pořádku, ovšem zdánlivě. Chvíli po tom jsem zjistil, že mám totálně rozmrdanou správu balíků, že není možný krom aktualizace databáze balíků dělat s balíkama nic, vlastně tak nějak to šlo, ale skončilo to vždycky chybovou hláškou, jako že ten balík má nesplněný závislosti.
A tak si říkám, že prostě ty balíky odinstaluju, nainstaluju CUPS a hned na to ovladač. Přes aptitude ani apt-get to nešlo, ale pomocí přiloženýho skriptíku na odinstalaci to šlo, taky, co jsem koukal, používá dpkg. Ale tím se odinstaloval jeden balík a druhej zůstal, podle aptitude v tuze nekonzistentním stavu. A tak to šlo dokola, žádný mně známý řešení nepomáhalo. Taky tohle se mi stalo snad poprvý za skoro 10 let, co linuxuju. I vzpomněl jsem si na Googla a získal jsem příkaz, kterej to vyřešil, kterej ten balík, se kterým se nedalo hnout, odinstalovat. Jo a používá dpkg.
Jako root spusť:
# dpkg --remove --force-remove-reinstreq název_balíku
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz