vadný disk nebo diskový řadič?

Založil Marek, 15. 04. 2014, 13:24:27

Předchozí téma - Další téma

Marek

Ahoj vespolek,
mám server s Debianem, LVM softwarový raid 1.  Kromě jedné výměny disku fungovalo vše bez problémů.
Teď se ale dějí podivuhodné věci, server tak 2x za den úplně vytuhl, zkoumal jsem, testoval a zjistil špatnou RAM.
Tu jsem vyměnil, radoval jsem se že je vše OK, ale problémy přetrvávaly.

Zkoumal jsem kdy k zamrznutí dojde a zjistil jsem, že server zamrzne při dokončování nebo těsně po dokončení resync pole.
Odebral jsem disk z pole a problémy zmizely.

Otestoval jsem odebraný disk smartctl -t long /dev/sdc  a žádné chyby tam nejsou.
Otestoval jsem rychlost r/w - obstojné

A teď totaz: Může být disk přesto vadný?  Např. pamět disku?  Nebo je špatný řadič na desce?

čepi

Mrkni na vyrobce HDD, pak bez na jeho web, stahni si utilitu na otestovani HDD (Seagate -> Seatools for DOS; WD -> WDiag; mas-lin disk od jineho "vyrobce" /prakticky zustali jen Seagate a Western Digital, Seatools ti bez problemu otestuje jakykoliv disk), zapoj v PC/serveru jen testovany HDD, nacti testovaci utilitu (boot z CD, flashky...), spust "short" a pote "long" test -> disk se ti otestuje, pak uvidis jestli obsahuje chyby.

RAM otestuj Memtest(em)86+ (opet bootovatelna flash ci CD) - doporucuji alespon nekolik pruchodu (PASS).

Spis ale budes mit nejaky SW problem.
Debian 9 Stretch --- in progress, XFCE
Notebook Acer Aspire TimeLineX 4830TG