Odinstalace postovniho klienta evolution a s tim spojene zmizeni polozek menu

Založil polo, 14. 05. 2009, 09:30:46

Předchozí téma - Další téma

polo

Ahoj, dostal jsem se do prekerni situace ze ktere nevim jak ven...prejdu teda rovnou k veci. Chtel jsem ze systemu odinstalovat evolution pomoci "aptitude remove evolution" no misto toho se krome klienta odinstalovalo ohromne mnozstvi baliku. Nevim jak je to mozne jestli si aptitude pod pojmem evolution predstavuje polovinu systemu? Odinstalovalo se mi i graf prostredi gnome - takze po rebbotu mi najel text. rezim. Chtel jsme to vratit prikazem "aptitude install evolution" - no ted se bohuzel nainstaloval opravdu jen ten klient.Nakonec jsem to spravil prikazem "aptitude install gdm gnome-core". Bohuzel se vse nevratilo do puvodniho stavu nektere polozky menu chybi napr: system>sprava>pridat/ubrat programy a mnoho dalsich. Mohl by mi nekdo vysvetlit co jsem to v tom systemu vlastne provedl ze se m itohle stalo?

Petr Krčmář

Vysvětlení je bohužel až příliš snadné. Pokud se podíváš na metabalík gnome, tak zjistíš, že závisí na Evolution. Neboli pokud nainstaluješ Gnome, přijede povinně i Evolution. A naopak - pokud odstraníš Evolution, odjede Ti Gnome, protože už nesplňuje závislost. Rada pro příště - když budeš něco odinstalovávat, podívej se na výpis balíků, které s tím odjedou. Pokud bys to udělal, viděl bys pokud o odinstalaci Gnome a zabránil bys té akci.

Co se týče chybějících položek v menu, pravděpodobně odjely i další balíky závisející na Gnome (muselo toho být opravdu hodně). Takže jedinou cestou je znovu je nainstalovat, což by neměl být takový problém.

polo

Hmm diky za radu pro priste budu chytrejsi a uz tupe neodklepnu vse co mu aptitude nabizi. Jen me zarazi ze gnome jako prostredi potrebuje ke sve funkci postovniho klienta evolution.

Erich Stark

toto sa ani mne nepaci, ze system nemoze odinstalovat take programy ktore si myslim ze v sebe nepotrebuje
" The box said that I needed to have Windows XP or better ... so I installed Debian ."

Petr Krčmář

Citace od: Erino72 kdy 14. 05. 2009, 18:25:34
toto sa ani mne nepaci, ze system nemoze odinstalovat take programy ktore si myslim ze v sebe nepotrebuje

Evolution se prostě kvůli integraci mailového a webového (Epiphany) klienta instaluje rovnou s GNOME. Pokud máte pocit, že je to špatně a že by to měla být volitelná součást instalace Gnome, pak máte vždycky možnost zadat bug a prosazovat změnu.

polo

... tak tady bych dodal ze Epiphany jsme ze systemu odinstaloval aniz by doslo k odinstalaci Gnome. Jinak pro ty ktere by tohle tema vice zajimalo bych tady prihodil link na Debian forum kde se tohle uz resilo. http://forums.debian.net/viewtopic.php?f=10&t=39045