Squeeze - ruční rozdělení disku

Založil Squeeze, 22. 04. 2011, 16:56:00

Předchozí téma - Další téma

Squeeze

Čau, ze školy mám menší úkol, rozdělit disk na předem dané oblasti.

Jedná se o virtuální HDD, připojený k SATA řadiči. Kapacita pevného disku je 8 GB, dynamický.
Má být rozdělen přesně takto:

Citaceoblast     velikost (GB)     typ oblasti     použít jako       přípojný bod
1.   (sda1)     5                primární            ext3                        /
2.   (sda2)     3.6             rozšířená              (vytváří se automaticky)
  5.   (sda5)   3                logická              ext3                        /home
  6.   (sda6)   0.6             logická              swap

Zasekl jsem se už při vytváření druhé oblasti (sda2), nikde nevidím možnosti zvolit typ oblasti: rozšířená (extended). Na výběr mám jen: ,,Typ nové oblasti: Primární/Logická". Nakonec bych se chtěl zeptat, když z primární oblasti chci zavádět OS, tak musí být vždy zapnut příznak zavádění?

Squeeze


Hobild

http://cs.wikipedia.org/wiki/Diskov%C3%BD_odd%C3%ADl
nejprve si udelej jasno, co jsou primarni, sekundarni a co rozsirene oddily ;)
pak zjistis, ze vlastne zadny problem neexistuje
hledej podnadpis "Primární oddíly disku" a "Rozšířené oddíly disku"
H.

Squeeze

Takže rozšířený oddíl = jeden či více logických oddílů. Na jednom primárním oddílu lze vytvořit pouze jeden rozšířený oddíl, takže problém je vlastně ve verzi distribuce. Mě se totiž zdá, že ve verzi ,,lenny" se ten rozšířený oddíl automaticky vytvoří, jak je ostatně v poznámce u zadání a ve verzi ,,squeeze" už se nevytváří jako sda2, ale vytvoří se pouze oddíly ty logické sda5, sda6. Jinak si to nedokážu vysvětlit.

Squeeze

Ještě jedna věc, jak stáhnu obraz CD/DVD oldstable verze ,,lenny"? Proklikal jsem se až sem: http://ftp.cz.debian.org/debian/dists/Debian5.0.8/, ale co teď? Vidím na tom ftp serveru k dispozici jen zapakované verze s příponou *.gz o hrozně malé velikosti, já bych potřeboval obraz disku, abych to mohl fouknout do VirtualBoxu.  :'(

Ota Trkola

proč potřebuješ Lennyho? To funguje stejně i ve Squeeze včetně ext3.

Squeeze

CitaceMě se totiž zdá, že ve verzi ,,lenny" se ten rozšířený oddíl automaticky vytvoří, jak je ostatně v poznámce u zadání a ve verzi ,,squeeze" už se nevytváří jako sda2, ale vytvoří se pouze oddíly ty logické sda5, sda6. Jinak si to nedokážu vysvětlit.

Ota Trkola


Squeeze

Super, už to stahuji, díky. Vůbec jsem se nemohl toho odkazu dohledat, se mi zdá strašně složitá ta cesta k souboru, než se k tomu člověk prokliká...   >:( Hlavně by mě nenapadlo, že odkaz na obraz disku bude pod hypertextovým odkazem ,,informace o instalaci", jsem pořád pokukoval po něčem jako: ,,ke stažení" apod.

Hobild

Citace od: Squeeze kdy 22. 04. 2011, 19:47:01
... se totiž zdá, že ve verzi ,,lenny" se ten rozšířený oddíl automaticky vytvoří ... a ve verzi ,,squeeze" už se nevytváří jako sda2, ale vytvoří se pouze oddíly ty logické sda5, sda6.
Zkus se na prislusny disk podivat napr. v gparted, tam uvidis vsechny oddily, vcetne "extended", ktere napr. ve vypisu df nefiguruji.
H.

Squeeze

Je to tak, jak říkáš.  ;) Mě to zadání hrozně zmátlo...