instalce gnome 3.12

Založil tribalcz, 27. 03. 2014, 14:14:26

Předchozí téma - Další téma

tribalcz

Zdravím mohl by mi někdo poradit jak aktualizovat gnome na vyžčí verzi než je výchozí

Roman Horník

Nejjednodušší a nejbezpečnější asi bude upgrade celýho systému na novější verzi. Jestliže máš Wheezyho (stable), pak upgraduj na Jessie (testing; tam je verze 3.8). Návod by měl bejt na fóru (autorem bude pravděpodobně Ota Trkola).
Možná to půjde i s backportama, ale podle mně to je zbytečný, protože přímým upgradem získáš víc.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

Ota Trkola

Co používáš za verzi Debianu? Stable (Wheezy) nebo testing (Jessie) nebo unstable (Sid)? Pokud Wheezy, moc šancí nemáš a ani bych se o to nepokoušel. Pokud Jessie nebo Sid, tak tam by to časem problém být neměl. V posledních dnech do Sida přichází už docela dost součástí Gnome 3.12, tzn přechod na tuto verzi již byl započat. Takže pak jen vydržet a časem tam Gnome 3.12 bude celé. To samé platí o Jessie, kde by tato verze Gnome měla připlout v závěsu za Sidem.

tribalcz

Wheezy myslel se  toj pude kompilaci z gnome.org ale asi hudu must prejit na jessie

Odesláno z mého GT-S7560 pomocí Tapatalk


Ota Trkola

Jo, přechod na Jessie můžu doporučit, není se čeho bát kromě nových aplikací.. 8)

tribalcz

Ok jeste posledni vec prechod jde udelat formou upgradu (nejsem si jisty kdyz je to zatim jen testing) nebo cistou instalaci? Nechce se mi zapohovat mam tam toho hodne

Odesláno z mého GT-S7560 pomocí Tapatalk


Petr Krčmář

Samozřejmě není potřeba přeinstalovávat. Postup je poměrně přímočarý. V souboru /etc/apt/sources.list přepíšeš verzi u repozitářů, použít můžeš slovo testing nebo jessie. Je to ekvivalentní, ale až přijde nová verze, pak budeš buď u jessie a stane se z toho stable nebo budeš pořád pokračovat na testingu.

Pak už jen spustíš:

# aptitude update
# aptitude dist-upgrade

Roman Horník

Je to brnkačka, ale když nebudeš během toho něco vědět, tak se radši zeptej.
Co se tejče sources-list, spíš než jessie tam zadej testing. Jessie je z hlediska majoritní verze systému absolutní hodnota, Testing relativní. Jak už psal Petr, když tam bude Jessie, tak teď to je sice testing, ale časem se z toho stane stable a nakonec oldstable, což je nepoužitelný (on už stable je dost k ničemu, když tam máš >2 roky starý aplikace a bugy, na který většinou nikdo pořádně nehrábne).
Pak je tady Sid/unstable. Tam už je jedno, jestli tam napíšeš sid, nebo unstable, obojí bude mít stejnou váhu. Ten nabízí výhodu rolling-updates a téměř nejnovějšího softwaru s dostačující stabilitou. Je pravda, že se sem tam najde brouček v nějakým programu, ale většinou to není nic hroznýho, avšak třeba problémy se závislostma jsou o něco častější - a to je spíš pro uživatele znající tohle fórum a Googla. O Experimentalu se asi nebudu zmiňovat :D.
Pro Tebe je skvělá volba právě testing. Je živej, stabilní a software není starej jak Metuzalém. Pokud se na to cejtíš, pokud máš trochu víc času, ochotu učit se a častěji aktualizovat systém a občas kapku nervů navíc s občasným zvládáním drobných chybiček, pak můžeš zkusit i Sida. Pokud splňuješ všechny podmínky, pak věz, že když ho jednou "ochutnáš", nebudeš chtít nic jinýho. To "unstable" je totiž trochu nešťastný pojmenování, když to jsou v porovnání s kdysi slavným Ubuntu, paradoxně určeným pro začátečníky (zjevně s tuhým kořínkem), nebe a dudy.

Ať už si vybereš jakkoliv, na řešení případnejch průserů máš tohle fórum, takže žádnej strach, klábosnice ještě nikomu neupadla, když se zeptal.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

tribalcz

no koukam ze pro me bude asi ten sid mam radsi kdyz je nejakej system pravidelnejs aktualizovanej  a rad se i priucim ale uz sem si to upgradoval na jessie ale to by vadit nemelo kdyz znovu upravim source.list

Odesláno z mého PMP5101C_QUAD pomocí Tapatalk


Ota Trkola

#9
Z Jessie není problém přepsánín sources.list přejít na Sida, byl bych ale opatrný být tebou. Roman ti to tady napsal sice hezky a má tendenci každého hned nahnat do Sida, ale já osobně to moc nedoporučuji. A už vůbec ne lidem, kteří s Debianem teprve začínají. Já Sida sice mám jako hlavní operační systém, ale mám na notesu také Wheezy pro případ havárie Sida a také pravidelně zálohuji (jednou týdně). Zrovna včera po aktualizaci mi Sid již nenastartoval a to hlavně z důvodu přechodu na Gnome 3.12. Tzn obnovoval jsem ze zálohy a budu čekat na aktualizaci, která problém opraví. A takových situací se pár do roka najde. Takže přechod na Sida ještě jednou řádně zvaž, ať toho pak nelituješ.

Odesláno z mého C2105 pomocí Tapatalk

tribalcz

zacatecnik nejsem ale zaroven se nemuzu povazovat za znalce tveho varovani urcite budu dbat a zazalohuju si aktualni jessie + pak jednotlive sida ale zaroven jelikoz se jedna o sida tak pocitam ze pokud se nejedna o nejakou extra fatal error tak v radu rekneme 2-3 dnu by mela vyjit opravna aktualizace no a kdyby nahodou neco castejsiho tak obnovim zpet jessie nebo si sida nainsta;uju na starsi notas co momentalne nepouzivam a napred ho poradne otestuju

Odesláno z mého PMP5101C_QUAD pomocí Tapatalk


Ota Trkola

Hrát si můžeš, je to dobré pokud se chceš něco přiučit. Důležité je hlavně zálohovat a také počítat s občasnými chybami a někdy i s fatal průserem.

Odesláno z mého C2105 pomocí Tapatalk


tribalcz

no ještě bych se rád zeptal na oprávnění v jessie resp oprávnění na sd karty a tak když vložím sd kartu (u flash disku a ext. disku mi to nedělá) tak mám nedostatečná oprávnění nemohu kopírovat a kartu zamklou nemám

hans_

Tak ja ted upgradnul z Wheezy na Jessie, mam gnome 3.8.4 a jsem vysmaty

Ota Trkola

Už je tam i značná část Gnome 3.12. Předpokládám, že nebude dlouho trvat a bude tam kompletně. Jediné co by to mohlo v testingu zpomalit, je systemd, který sice v unstable už je, ale do testingu to asi takovej fofr nebude.

Odesláno z mého C2105 pomocí Tapatalk