kernel 2.6.28

Založil yerry, 05. 03. 2009, 18:56:38

Předchozí téma - Další téma

Boogey

Zalezi, co od toho ocekavas. Dobra vec to je v pripade, ze je to potreba - ovladace jako modul a je nutny je nacist pred zavedenim jadra. Tim ale zase muze byt jadro mensi. V pripade ale, ze mas ovladace v jadre primo, tak to akorat zpomaluje start.
Debian Squeeze 32bit, Kernel 2.6.26-2, (Server)
AMD Duron 700MHz@1Ghz, 640MB ram, GeForce 4 MX 64MB
Apache2, PHP5, Samba, ProFTPd, MySQL, KDE 4.2.2(na testovani)

Cr0nO

Vetsinou sa snazim kompilovat vlasne jadro.Initrd ma neustale irituje a prvy krok je instalacia vlastneho jadra.Vsetko je OK ked clovek pozna hardware a pozapina co potrebuje.Problem nastava akurad pri vymene noveho hardware kedy sa znova ucim co a ake moduly a co presne pridat do jadra.A sme pri danom adrenalinovom sporte ako je kompilacia jadra pre novy hardware bez fukcneho zalozneho :)


yerry

Kompilaciu som prestal riesit uz pred dost dlhym casom prave z tohoto dovodu. Univerzalnejsie a teda trochu vacsie jadro v dnesnej dobe uz nie je ziadny problem. Opodstatnene to je na starsich masinach, kde sa uz ten hardwer nemeni a vacsinou sa ani nepripajaju nove veci....
O Linuxe korektne aj nekorektne, ale hlavne bez obalu... --> http://inylinux.blogspot.com/

nettezzaumana

Citace od: Cr0nO kdy 06. 03. 2009, 10:15:11
Tiez mam nahraty 2.6.28 vanilla kernel.Neznasam initrd a podobne ficury :) Cim vsak dalej pokracuje vyvoj jadra tak sa pre mna stava kernel neprehladnejsi.Zlaty FreeBSD a OpenBSD kernel :)
.. omg. taky nesnasim hajzlpapir a podobny ficury a zadek si utiram smrkovou vetvi ..

kmarty

#19
Citace od: Boogey kdy 07. 03. 2009, 15:50:13
Zalezi, co od toho ocekavas.
Treba to abys vubec mohl nabootovat :-)
Citace od: BoogeyTim ale zase muze byt jadro mensi.
Spravne :-)
Citace od: BoogeyV pripade ale, ze mas ovladace v jadre primo, tak to akorat zpomaluje start.
No a tim se dostavame zpet k samotnemu zacatku.
Stojis-li v situaci, kdy das ovladace nezbytne nutne pro boot do jadra a diky tomu skoncis ve stadiu, kdy se ti jadro odmitne zkompilovat s oduvodnenim ze je prilis velke(nebo ho loader odmitne ze stejneho duvodu), pak se rad naucis hazet vse do modulu a bootovat pres initrd.
Je pravdou, ze uz jsem davno zmenil HW (a mezitim take jadro pokrocilo z 2.2 na 2.6), takze uz to jednak neni potreba (a navic si nejsem jisty jestli ten velikostni limit porad pretrvava), ale asi nadosmrti budu mit v pameti ze SCSI subsystem je malej gigant :-).

Pripadne kdyz te napadne udelat takovou silenost jako SW RAID0 jako rootdisk u jadra ktere neni schopno takovy disk sestavit. Ale to uz je taky minulost.

Kazdopadne postupem casu se z initrd stane zvyk ktery se obtizne opousti. Ostatne, proc opoustet neco diky cemuz nemusis resit otazku velikosti jadra? :-)

Popravde moc nechapu proc tady, na debianim foru, resime zda initrd ano ci ne, kdyz si vlastni jadro vyrobis tim, ze mistomake vmlinux && make modulespustismake-kpkg kernel_image
A chces-li ho s initrd a vse v modulech, pak:make-kpkg --initrd kernel_imageNic vic, nic min.
(No dobra, predchazi tomu, stejne jako u make vmlinux ..., make config, resp nejaka jeho obdoba. V pripade volby --initrd ale odpada nutnost resit co dat jako modul a co mit primo v jadre. Jako modul je proste vsechno co jako modul muze byt :-)).

Cr0nO

kmarty dikes za podrobne vysletlenie.Ale stale mi to nepripada vyhodnejsie max v specifickych pripadoch ako si uviedol.Radsej budem mat o nieco vacsie jadro uz z danymi komponentami priamo v jadre a pripadne dalsie moduly si urcim sam ktore sa nahraju.Initrd funguje na principe "Spustil si jadro,bud rad,viac sa ma nepytaj co nahravam"

Boogey

kmarty: Myslim, ze tvoje vysvetleni zaslouzi uznani ;)
Za sebe bych jen rad dodal, ze jadro jsem si sam kompiloval z nekolika duvodu:
-hlavne zvedavost, zjisteni toho, jak to funguje, atd... proste su maniak :D a dale pak
-zmenseni
-zrychleni

Urcite taky souhlasim s tim, ze initrd se hodi. Rozhodne nemam nejak do budoucna plan detailne vse zkoumat a nastavovat jadro tak, aby melo na modul presne to, co pouzivam a vic nic popripade naky dalsi podobny veci. Navic, jak jsi uvedl, uz to ani neni potreba - na vykonu to neni tolik znat, o cemz jsem se sam presvedcil. Maximalne par vterinek u bootu, ale na provozu aplikaci asi vubec. Bylo to spis ze zvedavosti a hravosti, nez ze bych to takhle delal u kazdyho PC - kdo na to taky ma cas, ze? A vysledek za tolik casu nestoji( a nebo jsem nesikovnej :D ).
Debian Squeeze 32bit, Kernel 2.6.26-2, (Server)
AMD Duron 700MHz@1Ghz, 640MB ram, GeForce 4 MX 64MB
Apache2, PHP5, Samba, ProFTPd, MySQL, KDE 4.2.2(na testovani)

Erich Stark

Ja mam teraz doma este 3 knihy na precitanie potom to vidim na knihu o kernely :-D
" The box said that I needed to have Windows XP or better ... so I installed Debian ."

Yontalcar

Citace od: kmarty kdy 09. 03. 2009, 22:32:08
V pripade volby --initrd ale odpada nutnost resit co dat jako modul a co mit primo v jadre. Jako modul je proste vsechno co jako modul muze byt :-)).
Můžeš mi říct, kde jsi na to přišel? v man make-kpkg nic takovýho nevidím...
NB: ASUS X53U; Debian GNU/Linux Sid amd64 (KDE4)


Jen dvě věci jsou nekonečné - vesmír a lidská hloupost. Tím prvním si ovšem nejsem tak jist. - Albert Einstein

kmarty

#24
Citace od: yontalcar kdy 11. 03. 2009, 14:35:26Můžeš mi říct, kde jsi na to přišel? v man make-kpkg nic takovýho nevidím...
Mozna mame kazdy jine man :-).
Ja tam mam:
Citacekmarty@strojek:~$ man make-kpkg | grep -e "--initrd" -A 2
       --initrd
              If make-kpkg is generating a  kernel-image  package,  perform
              any  actions  necessary  for  a  kernel  loaded using initrd.
Ale priznam se ze odtamtud to nemam. Mam to z /usr/share/doc/kernel-package/README.gz.

Hynek (Pichi) Vychodil

Citace od: kmarty kdy 11. 03. 2009, 17:07:22
Citacekmarty@strojek:~$ man make-kpkg | grep -e "--initrd" -A 2
       --initrd
              If make-kpkg is generating a  kernel-image  package,  perform
              any  actions  necessary  for  a  kernel  loaded using initrd.
Ale priznam se ze odtamtud to nemam. Mam to z /usr/share/doc/kernel-package/README.gz.
hmm a která čás z toho přesně říká
Citace od: kmarty kdy 09. 03. 2009, 22:32:08
... Jako modul je proste vsechno co jako modul muze byt.
Proč se trápit, když máme Debian

kmarty

Citace od: Hynek (Pichi) Vychodil kdy 11. 03. 2009, 22:10:03...
Ted ti nerozumim. Startuju-li pres initrd, pak krome cramfs si muzu dovolit dat vsechno jako modul a nemusim premejslet jestli zrovna na te ci one masine musim mit to ci ono primo v jadre abych nabootoval. Co na tom chces vic resit?

Nebo jestli narazis na to ze se pitvalo jestli pripravit boot s initrd nebo bez nej, tak i kdyz je boot s initrd slozitejsi, volba --initrd u make-kpkg tohle stira. Ve finale je tak vyroba s initrd uplne stejne obtizna jako bez nej.

Nebo kde je co nejasnyho?

Hynek (Pichi) Vychodil

No s tím souhlasím, akorát to co píšeš teď není to samé co jsi napsal 09. 03. 2009. --initrd nezpůsobí, že jako modul bude všechno co může být. Jako modul bude pořád jen to co je nastaveno v conf nic víc ani nic míň.
Proč se trápit, když máme Debian

kmarty

#28
Jasne ze ne. To pouze zpusobi ze se pri instalaci vysledneho DEB balicku navic vytvori initrd a bude mozne pomoci nej bootovat (coz se obvykle pri te volbe ocekava).
Mel jsem tim na mysli ze pri kompilaci jadra (resp. konfiguraci pro kompilaci jadra :-)) si tak muzu dovolit nastavit vsechno jako modul - jako modul tedy bude vsechno a to vcetne ovladacu ktere by bez initrd musely byt primo v jadre. Omlouvam se za nepresnou formulaci, ale prislo mi to uplne automaticky - pokud hodlam vytvaret initrd, pak snad rovnou delam vse jako modul. Nevim kam mne vedly myslenkove pochody ze jsem to napsal tak jak jsem to napsal.

P.S.: A ne ze mne ted budes chytat za slovo ze "vsechno jako modul" a "cramfs mit v jadre" je neslucitelne :-)