Uf!

K čemu je? Uvědom si, že:
1) 500/500 nejvýkonnějších superpočítačů světa, využívajících nejmodernější technologie vůbec, už po mnoho let má jako OS nějakou linuxovou distribuci - kvůli otevřenosti, konfigurovatelnosti, škálovatelnosti a vysokýmu disponibilnímu výkonu.
Tady je aktuálně nejvýkonnější - IBM Power System AC922, 2 414 592 CPU jader, 2.67PiB RAM, příkon 10.1MW.
2) Když čumíš na "smart" TV, nebo jen máš k TV připojenej STB (nikoliv Babiše), když čumíš do mobilu, nebo tabletu, čumíš s největší pravděpodobností na Linux
3) Když brouzdáš po netu, servery jsou většinou linuxový, tenhle taky, Seznam, Google, Xichtbook taky, "myslící" síťový prvky taky, máš ho i v routeru, vlastně jen díky Linuxu není Internet jen pro pár vyvolenejch, ale pro všechny, kdy KAŽDEJ má možnost zcela zdarma (teda až na připojení, který je díky Linuxu dostupný i téměř nemajetným) vlastní webovej server!
4) Kdokoliv měl z mejch klientů chronický potíže se zabezpečením, už je nemá, protože jsem z něj udělal linuxáka, sám jsem za 15 let, co linuxuju, žádnej linuxovej malware na svým stroji neměl, ať jsem dělal, co jsem dělal, jen jednou jsem ho řešil u klienta, co si nakazil Firefox, protože kliká na kdejakou kravinu, aniž by o tom přemejšlel. Problém jsem do půlhodiny vyřešil, klienta poučil a od tý doby klid. Ve všech případech se jedná o běžný Franty uživatele, net, multimédia, kancl, občas nějaká ta hra. Žádný stížnosti, spokojenost.
5) Woknouzy maj od sedmiček tzv. telemetrii, neboli sledování chování uživatele. Krom toho, že zabírá nemalej výpočetní výkon, uživateli bylo odebráno právo na soukromí. Dá se deaktivovat, ale tohle pro BFU není, vlastně ani o žádný telemetrii neví. Dalším žroutem výpočetního výkonu a diskový I/O propustnosti je indexace souborů - Linux standardně nemá, kvůli mnohem pokročilejším souborovým systémům vlastně ani nepotřebuje, vyhledávání je i tak rychlý.
6) Samotný woknouzy nic neuměj, jsou dost hloupý, přesto zaberou značný místo jak na disku, tak i v RAM. Podívej se na mašinu v mým podpisu - bootuje za 4s, po bootu mám okamžitě veškerej jeho výkon jen a jen pro sebe, v RAM 64bitovej systém zabere asi 400-500MiB, a to na něm běžej servery (web, PHP, tisk). Jedná se o studenej boot s detekcí hardwaru a připojováním disků, žádný probuzení ze spánku.
7) Linux si rozumí s mnoha OS a jejich "životním prostředím", dokáže číst jejich disky a zapisovat do nich, Woknouz tradičně umí jen to svoje.
8
) Linux je volbou číslo jedna pro diagnostiku stroje, protože o hardwaru a jeho stavu uživateli nic nezamlčuje a tyhle informace z něj lze získat velice snadno a v pro člověka srozumitelný podobě.
9) Linux neomezuje systémový prostředky dostupný uživateli - na 32bitu můžeš mít díky funkčnímu PAE až 64GiB RAM, na 64bitu až 17179869184GiB, neboli 16EiB, počet procesorů/jader systémů je omezen u 64bitů na 512, ale omezení se dá snadno překonat nabootováním s určitým jaderným parametrem.
10) Linux nemá žádný profi a enterprise verze, kde by bylo víc funkcí a možností a míň omezení jako u verzí standardních, nemusíš si nic dokupovat, všechno máš k dispozici standardně.
Takže k čemu je? Až na pár výjimek prakticky ke všemu.
Že jsi nebyl schopen se od svý registrace před 5 lety doposud nikam dostat, není problém náš, není problém Debianu, není problém Linuxu, je to jen a pouze TVŮJ problém, problém TVÝHO přístupu, když to milióny jinejch dokázaly. Ono to samo do hlavy nevleze, ani se s tím nenarodíš, musíš chtít.
P. S.: Nevím, proč na slabej stroj s malou RAM cpeš 64bitovej systém - pak si nestěžuj, že máš po kok
ot zasranou RAM, swap běží na plný obrátky a systém je pomalej.
Jo a Linux v základním nastavení běží na všech počítačích tak nějak standardním výkonem, jako třeba Woknouz. Ale oproti němu ho můžeš nastavit tak, že poběží jak raketa. To u Woknouzu jde jen velmi omezeně.