Dotazy > Správa a instalace softwaru

i3wm - Otevírání aplikací vyžadujících sudo

(1/5) > >>

JoHo:
Dobrý den,
mám nainstalovaný Debian 10 buster s desktopem LXDE. Na něm windows manager i3wm. Vyhledavač aplikací rofi.
Ve vyhledavači nemohu otevřít aplikace vyžadující sudo, např. synaptic, gparted, ale ani htop. Místo synaptiku se mně ukazuje synaptic-pkexec. V terminálu je běžně spustím.
Zkoušel  jsem to samé ve Virtualboxu s debianem XFCE vyhledavač dmenu a to samé. Sice mohu používat terminál, ale rád bych věděl, v čem je problém.
Děkuji za každou odpověď.

JoHo:
Dobrý večer,
nikdo neví?
Zkoušel jsem dál. Nainstaloval jsem ve Virtualboxu Manjaro - i3 a zjistil jsem, že ani tam nejdou některé aplikace v dmenu spustit, pouze v terminálu. Např. htop. Gparted tam ale spustím, žádá si heslo, jak jsem zvyklý.
Děkuji za každou odpověď.

Roman Horník:
Problém bude v tom, že tuhle exotiku tady nikdo nepoužívá, takže ani nevím, jak to vypadá.
Tuším ale, v čem je problém - potřebuješ je spouštět přes něco, co Ti práva roota přidělí, co se zeptá na heslo. V případě Synapticu je to pkexec (synaptic-pkexec je pouhej skript, co spustí 'pkexec "/usr/sbin/synaptic" "$@"'). Takže jestli chceš, můžeš spouštět přes pkexec <úplná cesta> ($@ jsou případný parametry pro Synaptic), nebo si na tenhle způsob vytvoř v /usr/bin skripty na způsob synaptic-pkexec a dej jim například příponu .sh, ať je od originálu odlišíš.
Taky můžeš místo toho použít su-to-root -X -c <příkaz> (-X = grafickej program, -c = příkaz)

JoHo:
Děkuji za odpověď. Po delším hledání na googlu jsem podobnou otázku našel několikrát, ale žádnou odpověď. Zajímalo mě, jestli jsem něco v instalaci nepřehlédl.
Jinak přiznávám, že vytváření skriptů je nad moje síly. Nakonec proč, když to jde jednoduše.
Většina aplikací se bez problémů otevírá v dmenu (nebo rofi), a těch několik budu nadále spouštět bez problému z terminálu. Ještě jednou děkuji

Roman Horník:
Těžko říct, to prostředí vůbec neznám, a pochybuju, že by ho tady znal někdo další. No a ten skript? Primitivní. Sleduj:

--- Kód: ---#!/bin/bash
su-to-root -X -c gparted
--- Konec kódu ---
Uložíš třeba jako gpe (nebo GPE, kdyby gpe bylo obsazený; je to citlivý na velikost písmen) do /usr/bin, přidáš příznak spustitelnosti (v terminálu chmod +x /usr/bin/gpe), nebo ve vlastnostech souboru ve správci souborů (pokud o umí), a hned můžeš spouštět příkazem gpe.
#!/bin/bash je hlavička shellovýho skriptu, musí bejt hned na prvním řádku a sama, to pod ní už je příkaz (nebo příkazy).

Navigace

[0] Seznam témat

[#] Další strana

Přejít na plnou verzi