Problém pri botovaní

Založil aiwan, 01. 07. 2013, 20:25:19

Předchozí téma - Další téma

aiwan

Ahojte, potreboval by som radu. Som úplný nováčik v Linuxe, nainštaloval som Debian 7.1 s prostredím KDE. Mal som nasledujúce problémy, pri ktorých riešení som sa dostal do ešte väčších.

1. Sekalo mi video na youtube
2. velmi špatný zvuk
3. pomalý prehliadač iceweasel (chromium šiel v pohode)

Usúdil som, že mi chýbajú nejaké kodeky, tam som nainštaloval nejaké balíčky kodekov a ovládačov pre môj notebook, konkrétne 2-jadro AMD .
Po reštarte začne logovať systém a namiesto spustenia prihlásenia to skončí terminálom s príkazovým riadkom a ja neviem, čo ďalej.

Nejaké rady okrem toho, že by som mal vyskúšať Ubuntu? :)

Petr Slunský

Ahoj,

Ubuntu samozřejmě vyzkoušet můžeš, některé věci budou lepší, ale více jih bude horších.....

Ad 1. video na YouTube se muselo sekat v nějakém prohlížeči. Ve kterém?
Ad. 2 špatný zvuk by mohl vyřešit firmware karty. Naistalovat balíček firmware-linux, popřípadě firmware-XXX pro zvukovou kartu
Ad 3. pokud chromium jede dobře, proč používat iceweasel?
Debian

aiwan

Ubuntu som skúšal, ale je to viac menej nadstavba nad Debianom a ja mám rád spoľahlivosť, software z prvej ruky a čisté línie, čo som našiel pri Debiane. Len začiatky sú ťažké, keď som nainštaloval len čistý software, nevedel som sa v GNOME ani pohnúť, musel som inštalovať znovu a pridať aj balíček pre laptopy a základý software...

1. Video mi sekalo aj v Chromium aj v iceweasel. Som zvyknutý na firefox, používam viacero rozšírení, tak preto iceweasel.
2. Potrebujem nejaký špeciálny balíček na firmware, alebo sa dajú použiť nejaké všeobecné balíčky? Som fakt nováčik. Btw. ako to funguje s repozitarmi? Je možné z nejakého nainštalovať napr. thunderbird? Myslím originál Mozilla.

Každopádne ešte musím vyriešiť problém s botovaním, ak do zajtra na nič neprídem, tak to skúsim preinštalovať.

Roman Horník

Já bych teda rád věděl, co máš za hardware. Takový KDE je hroznej moloch, je dost náročný na systémový prostředky. Jestliže máš 64-bit Debíka s KDE třeba na starší, nevýkonný noteknize s 512MiB RAM, pak se tomu moc nediv.
Takže otevři terminál a spouštěj v něm následující příkazy a jejich výstupy vkládej sem, a to mezi tagy [code] a [/code]:

Klasika:
lspci

Vyždímáme informace z /proc
cat /proc/version
cat /proc/meminfo | grep 'Mem\|Swap'
cat /proc/cpuinfo
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

aiwan

#4
Zrovna som si všimol, ako nabieha logovanie, pri položke Pulse Audio mam warn. Možno preto bol problém so zvukom.
Každopádne mám HP 4535s, 4GB RAM, 1,9 Ghz dvojjadro, Radeon HD 6400, takže s tým by nemal byť problém.

Debiana mám na notebooku kde momentálne neviem spustiť system, píšem z druhého PC, takže sa pokúsim prepísať nejaké info ručne...

Linux version 3.2.0-4-amd64 (debian-kernel@lists.debian.org) (gcc version 4.6.3 (Debian 4.6.3-14) ) #1 SMP Debian 3.2.46-1

MemTotal: 3513056 kB
MemFree: 3352492 kB
SwapCached: 0 kB
SwapTotal: 1819644 kB
SwapFree: 1819644 kB


Procák AMD A4-3300M, neviem, čo z toho by som ešte vypísal a zrovna som sa naučil rolovať v tom shelli či ako sa to volá :)
Dúfam, že sa v tom bude dať vyznať...


aiwan

#5
Teda ešte raz to upresním, môj problém je momentálne to, že po inštalácií nejakého firmware si to po bootovaní pýta login, ale nespustí sa mi grafické prostredie KDE.

Roman Horník

Protože nejspíš nemáš potřebnej grafickej ovladač.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

aiwan

less /var/log/Xorg.0.log

X Protocol Version 11
Takže z viacerých, ktoré som tam našiel vidím ako najhorší:
50.613 open /dev/fb0: No such file or directory
Screens found, but none have a usable configuration.
Fatal server error: No screens found. Dá sa s tým niečo robiť, alebo bude rýchlejšie preinštalovať systém?

karel kudrna

Dřív jsem to řešil tak, že jsem přepsal v xorg.conf ovladač na vesa.... ale teď nevidím xorg. Kde se to dá upravit teď? No a pak bych začal znovu.
hmmm...

Roman Horník

I kdybys rozchodil VESu, KDE na to nepojede, potřebuje 3D akceleraci. /etc/X11/xorg.conf sice většinou potřeba nejsou, ale Xka na něj slyšej. Ale Ty potřebuješ zprovoznit grafiku s 3D akcelerací. Myslím, že se to tady nejednou řešilo, použij vyhledávání na fóru. Myslím, že se ten balík, kterej potřebuješ, jmenuje fglrx-driver (takže hledej výraz fglrx)
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

aiwan

Ja mám pocit, že sa to stalo zrovna, ke´d som inštaloval fglrx-driver. Robil som to podla postupu vo fóre:

$ sudo aptitude update
$ sudo aptitude install linux-headers-$(uname -r)
$ sudo aptitude install fglrx-atieventsd fglrx-control fglrx-driver fglrx-glx fglrx-source
$ sudo m-a a-i fglrx
$ sudo /etc/init.d/gdm stop


Ale to je už jedno, preinštaloval som systém, znovu inštaloval KDE so štandartným balíkom a už je to ok. Dokonca mi funguje aj zvuk a a video tak napoly. Nízke rozlíšenie ide, HD seká. (Vo win 7 ide bez sekania). Myslíte, že by som mal nainštalovať ešte nejaké drivery, alebo kodeky?

Ota Trkola

Nainstaluj balíčky fglrx-driver a fglrx-modules-dkms. Postup, kterým jsi to dělal, je zastaralý a už jsem ho odstranil. Jinak balíčků, které bys mohl doinstalovat je spousta. Já instaluji po čisté instalaci například:

libdvdcss2 flashplayer-mozilla ttf-mscorefonts-installer unrar file-roller

A některé další, podle požadavků uživatele.

Jako přehrávač videa jednoznačně vede VLC, vykazuje nejlepší kvalitu videa mezi přehrávači, které jsem kdy používal. Tzn myslím si, že po instalaci driveru grafiky fglrx a při použití VLC by to mělo být OK.

aiwan

Nainštaloval som to fglrx-driver a fglrx-modules-dkms a nastal problém ako minule, po logovaní ostala len čierna obrazovka, tentokrát len s blikajúcim kurzorom a nedá sa ani nič písať...

aiwan

Opravil som to príkazom aticonfig --initial. Každopádne video mi ide dobre len vo vlc. V ostatných programoch a v prehliadačoch firefox a chromium seká. Zvuk mi v programoch nejde vôbec, vo vlc ide, ale sem tam (pri posúvaní songu) na pár sekúnd zaškvrčí...

Roman Horník

Protože je grafika stará a spoustu výkonu věnuje dosti nenažranýmu KDE.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz