Nadsenie a udiv

Založil Chimpy*Nuts, 03. 04. 2010, 21:59:20

Předchozí téma - Další téma

Chimpy*Nuts

Ahoj  :)

V prvom rade sa Vam chcem predstavit,volam sa Milos a dycham cca 25 rokov.

Dnes som prvykrat okusil Linux a to na distribucii Debian,o aky ide nemam ani sajnu,alr to nevadi  :)
Kedze som doteraz bol na systeme Windows XP a Win 2000 a o linuxe som iba pocul alebo videl na internete a tak,mal som velky strach co to urobi z mojim pocitacom.Ale....ostal som milo prekvapeny aka parada to je,doteraz na to cumim a bucham si hlavu o klavesnicu,ze som to skor neskusil.A ja som vyhodil pred 8 mesiacmi 3 tisicky za XPcko  ;D i ked warez funguje,ale ja som originalny.

Co sa tyka instalacie Debian-u,tak mam sto chuti si to nainstalovat este raz a cumet do totho ako to krasne ide.Tak prehladna instalacia nie je ani vo windowse.Naozaj som prekvapeny.kamarat ma strasil cez ICQ,ze to nenaistalujem,ze si iba urobim robotu navyse,kedze disk mam rozdeleny na win 2000 a Debian-a.
XP ostalo niekde sformatovane na ext3  ;D
No nevedel som sa dockat,kedy mi to nainstaluje,to ako 1nemyslel som,ze dost to trvalo,boze chran cca 30 min aj s instalaciou balickov alebo coho to bolo :),ale mal som strasne obavi,co to vlastne je.Ale je to nadhera,fakt perfektna praca.I ked nemam ani sajnu ako instalovat softik a tak,ale coskoro sa urcite naucim  ;D
Po prvom spusteni,bez zbytocnych stahovani aktualizacii ako vo win,kde sa vam pocitac pekne spomali,mi v hornej listicke vyskocila behom 5 sekund tabulka,ze su dostupne aktualizacie.NADHERA,rychlovka a stiahnute aj ked neviem co,ale nejake jadro mi to stiahlo.
Velmi pekne ma dostalo to,ze su tu uz nejake aplikacie aj ten prehladac sa mi na nieco podoba,asi na firefox ak sa nemylim.
Ako som spemenul,na linuxe som cca 30 minut,iba som zatial okusil internet,ktory ide bez problemov.Chcel by som dostat radu,neviem,ale ci Debian je pre mna ta spravna volba.Teoreticky som sa pred chvilkou docital,ze je narocny pre zaciatocnikov,ale priznam sa uz ho nevimenim,viete je to laska na prvy pohlad a preto sa chcem informovat,ci sa najde dobra dusa a trosku ma oboznami na co si mam davat pozor,ci mi treba antivirak,nejaky program na cistenie a podobne.A hlavne ako stahovat.Kedze az taky blbi nie som a viem,ze aplikacie mi na tom nepojdu,ktore su na windowse.

Takze este raz som velmi milo prekvapeny ako to cele pekne je :)

Pekny den ;)
som lamka,velka lamka :D

Ota Trkola

#1
Ahoj, tak tě vítáme. Těch otázek a nejasností je poněkud moc, ale ani se nedivím.

To že jsi si vybral Debian jako tvůj první linux je chvályhodné. Začal bych asi tím, že žádný antivirus ani nic podobného na co jsi zvyklý z windows nepotřebuješ. To co se podobá Firefoxu je Iceweasel a je to vlastně to samé. Pro instalaci dalších programů je důležité mít správně nastaveny repozitáře z kterých stahuješ programy. Když napíšeš jakou instalaci Debianu máš (Lenny, Squeeze) tak ti poradím. Pak už jen otevřeš Synaptic a nainstaluješ co potřebuješ.

Tak se ptej.. ;) Pokud budu vědět, tak odpovím, ale ani já nevím ZDALEKA všechno.

PS: Hlavně to nevzdávej!! ;)

Firzen

Tak si s tím hezky pohraj ;)  Já jsem zkoumal prostředí snad týden, když jsem přešel na linux.. Jinak to, jakou máš instalaci Debianu(nebo jinými slovy "větev") se dozvíš zřejmě nejsnadněji pomocí zkratky CTRL+ALT+F2, to tě přepne do virtuální konzole(vypadá to jako MS-DOS) a nahoře uvidíš napsáno něco jako: Debian GNU/Linux 5.0 název_tvého_pc tty2 --> a právě ten nápis nás zajímá. Zpátky do grafického prostředí se přepneš pomocí CTRL+ALT+F7.

Jinak tyhle zkratky CTRL+ALT+F1(F2, F3... F6) fungují snad v každé linuxové distribuci a slouží k přepínání mezi konzolemi - lze tak třeba přepínat mezi více přihlášenými uživateli. U F7 a výš jsou to grafické relace. Ale teď nevím, jestli to graficky nejde jenom v prostředí KDE(ty máš myslím Gnome). Každopádně si to klidně vyzkoušej. :)
AMD Phenom II X6 1100T@3,3GHz, Gigabyte GeForce GT 430 1GiB, 8GiB RAM, 1TiB SATA3 HDD, Nokia N900
OS: Debian 6.0 Squeeze, Maemo 5
Nyní můžete počítač bezpečně vypnout.

Chimpy*Nuts

#3
Co sa tyka akeho Debian-u mam,tak som momentalne u rodicov  :) dnes sa ide papat sunka a polievat dievcata  ;D
Instaloval som Debian z windowsu a to instalacnym suborom debian.exe.A mam taky tusak,ze to nieje aktualna verzia.Pretoze ked som sa pozrel na nasu stranku o Debian-e tak tam je ako aktualna verzia Debian 5 Lenny a je tam ina tapeta  ;D.Ja mam taku stym ako je twister ci co to je a na tej Lenny su nejake vlnovky.No vyzera krajsie.A pozeral som sa na tie stahovania programov v tom nejakom programe kde sa to robi a tam o Lenny nebola ani zmienka.No a vsimol som si,ze Debian-ov je viac a to nejake testovacie a podobne,tak sa bojim ci nemam to testovacie  ;D

Samozrejme sa nevzdam a paci sa mi to.Ale ak by sa dala nejaka aktualizacia aby som mal aktualnu verziu tak by to nebolo na skodu.  :)


EDIT:
No takze nedalo mi to a siel som domov,kde som sa na to pozrel a mal som tam napisane nieco ine po zadani prikazu ctrl..alt..F2.Tak som si pre zmenu stiahol obraz uz debian lenny a mam to nainstalovane. :)
som lamka,velka lamka :D

johnnycage

#4
Pre zaciatok by sme ta mohli zoznamit s vetvami, ake Debian ma. Rozdeluje sa na tri vetvy: Stable, Testing a Unstable. Vetva Stable obsahuje poslednu vydanu stabilnu verziu distribucie, v tomto pripade ma nazov Lenny. Vetva stable neobsahuje najnovsi software a ani ho nikdy obsahovat nebude. Obsahuje tu istu verziu softwaru, ktora tam bola pri vydani tejto verzie, cize Lennyho. Repozitar stable sa aktualizuje len tym sposobom, ze su opravovane rozne chyby, resp. su vydavane zaplaty, tym vlastne system stabilnie, preto nazov "Stable". Ale soft tam zostava stale ten isty, napr. ak sa tam nachadza Pidgin vo verzii 2.5.5, tak tam aj stale bude. Zmeni sa az pri dalsom vydani novej verzie distribucie.
Teraz spomeniem vetvu Unstable, alebo ine oznacenie je aj Sid (Still In Developement). Tato vetva obsahuje najnovsie verzie softwaru, cize nie je odladena. Az ked sa balicky v unstable dostatocne odladia, presunu sa do vetvy Testing. Cize vetva Testing obsahuje ako tak odladeny software.
Osobne si myslim a urcite to povedia aj viaceri, ze vetva Testing je najvhodnejsia na desktop, resp. na notebook, pretoze to je da sa povedat taky kompromis, ze mas aj odladeny software, ale zaroven mas aj novsie balicky (aj ked nie uplne najnovsie).
Dufam, ze som to napisal zrozumitelne :)
OS: Debian Testing 64bit, Kernel 2.6.39, GNOME 2.30.2
NB: Lenovo G550, Intel Pentium Dual-Core T4200 2.0GHz, RAM 3GB 1066MHz, WD 320GB, Intel GMA X4500 256MB

Chimpy*Nuts

Parada  ;D

No pochopil som to.Cize uz mam momentalne Lennyho a da sa prejst na Testing?Ale nesta sa,ze sa pri testing napriklad zruti system?
Mozno to vyzera vtipne ale mne z slova Testing napadaju iba taketo to veci,ze sa nieco testuje a nie je to vyskusane atd.Ale ked pises,ze je to najlepsia volba....tak to asi bude pravda  ;D
No nemam notebook,ale stolovy pocitac.
som lamka,velka lamka :D

Ota Trkola

Pokud chceš přejít na Testing (Squeeze) tak musíš upravit zdroje software. Otevři terminál a zadej do něj:

gksu gedit /etc/apt/sources.list

A tam všechny položky lenny nebo stable zaměň za squeeze

Takže by měl vydat nějak takto:


deb http://ftp.debian.org/debian/ squeeze main contrib non-free
deb-src http://ftp.debian.org/debian/ squeeze main contrib non-free
deb http://security.debian.org/ squeeze/updates main contrib non-free
deb-src http://security.debian.org/ squeeze/updates main contrib non-free
deb http://www.debian-multimedia.org/ squeeze main


Pak otevři Terminál uživatele root a do něj zadej postupně:

aptitude update

aptitude install apt dpkg aptitude

aptitude full-upgrade


To je vše. Hodně štěstí, možná ho budeš potřebovat.. :)

Chimpy*Nuts

#7
No  ;D ;D ;D

Radsej este pockam,ja sa poznam,miesto testing nainstalujem raketoplan  ;D,i ked terminal som uz  pouzil pri instalacii jabbimu.

Mam otazku:Uklada sa nieco,napriklad pri stahovani do docastnych suborov?Alebo ci vznika po case nejaky odpad pouzivanim.Vsimol som si,ze na linuxe netreba programi ako ccleaner a pod.Ako je to mozne?
som lamka,velka lamka :D

johnnycage

#8
Nic take v Linuxe instalovat nemusis, pretoze ten na rozdiel od nemenovaneho systemu nenechava za sebou "bordel". Maximalne ti zostanu v systeme nejake konfiguracne subory, ktore nicomu nevadia. Ked tak, mozes pouzit program Gtkorphan, ale ten sluzi iba na to, ze ti zo systemu odinstaluje kniznice, ktore su takpovediac osamostatnene, ze ich nic nevyuziva, resp. ziadna aplikacia ich nevyuziva. Pripadne obcas pouzi z konzole prikaz "aptitude clean", ktory sluzi na to, ze odstrani balicky, ktore mas stiahnute v nejakom docasom adresare a ktore tam po ich nainstalovani stale zostali. Resp. poviem to inak. Ty ked chces nainstalovat nejaky soft, tak sa do pocitaca stiahne balicek tejto aplikacie a az potom sa nainstaluje, avsak stale tu ten balicek zostane, aj ked uz neni potrebny. "aptitude clean" sluzi prave na to, ze ti odstrani tie balicky, ktore v systeme zostanu po nainstalovani nejakeho softwaru (pre lepsie vysvetlenie by som mohol pouzit os Win. Stiahnes si nejaky exe subor aplikacie (v Debiane deb balicek), ktoru chces nainstalovat. Po nainstalovani tejto aplikacie ti vsak to exe-cko stale v system zostane, musis ho odstranit iba rucne (Debian to spravi automaticky spominanym prikazom aptitude clean)).
S tym testing to je podla mojho nazoru asi tak, ze slovo "testing" nezodpoveda tomu obsahu, alebo ako by som to povedal. Resp. neni to taky typ testingu, ako to vnimas ty ... Podla mna to, co pri inych distribuciach a programoch znamena testing, to pri Debiane vystihuje najlepsie vetva Unstable. Keby som chcel vyvolat flame, tak pouzijem to, co kdesi ktosi povedal, ze vetva Testing je stabilnejsia, nez oficialne vydanie distribucie Ubuntu :) Samozrejme nechcem ziaden flame vyvolat .. a kedze sme na fore, ktore je primarne urcene pre Debian komunitu, tak dufam, ze nic take nevznikne :)
OS: Debian Testing 64bit, Kernel 2.6.39, GNOME 2.30.2
NB: Lenovo G550, Intel Pentium Dual-Core T4200 2.0GHz, RAM 3GB 1066MHz, WD 320GB, Intel GMA X4500 256MB

Roman Horník

Vítám Tě, jsem rád, že sis zvolil Debíka, určitě jsi udělal dobře.

Většina souborových systémů, kromě těch zaostalých od M$, nevyžaduje defragmentaci.
Nepotřebuješ antivirák, firewall (iptables) už máš od instalace, nevyžaduje žádný nastavení ani péči, prostě běží a běží rychle a spolehlivě.
Zvykni si na to, že občas od Tebe bude chtít systém heslo, je to kvůli bezpečnosti.
Stejně tak si pomalu zvykej, že na rozdíl od Woknouzu, můžeš všechny linuxový distribuce vč. Debiana předělat k obrazu svýmu, a to doslova, můžeš jej perfekně vyladit k maximálnímu výkonu, což u grafických frontendů pro M$-DOS (rozuměj Woknouz) nejde.
Zvykej si i na to, že budeš mít aktualizace připraveny ihned jak vyjdou, nemyslím tím ovšem aktualizace operačního systému samotnýho, nýbrž všech nainstalovaných programů přes APT (Synaptic, apt-get, Aptitude,...).
Skvělá náhrada za CCleaner je Bleachbit, pravdou ovšem je, že nemůže dosahovat takových výsledků, neboť se oproti Woknouzu Debík tolik nezasírá odpadem.
Programy pro Woknouz můžeš spouštět, k tomu slouží program WINE. Ne všechny se Ti podaří spustit, ne všechny pojedou korektně, většina ale bude dostatečně použitelná. Dobře jsem si na tom zahrál GTA San Andreas, S.T.A.L.K.E.R- Shadow of Chernobyl a spoustu dalších her, spustíš tam i hromadu jiných aplikací.
K debianímu životu se Ti bude hodit umění googlovat, základní návod jsem napsal tady. Taky by ses měl pomalu učit pracovat s příkazovou řádkou, ta Tě dokáže vysekat z ohromných průserů, je neskutečně rychlá a mocná, neboj se jí, nemáš čeho.

Přeju Ti hodně štěstí při používání Debianu ;)
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

Chimpy*Nuts

No tak to som velmi prekvapeny,poznam mnoho ludi co sa linuxu brania,ja som sa ho nebranil,len nemal som odvahu,kedze nepoznam nikoho z mojich znamich co by mali linux.Na to,ze to je zadarmo je to ohromne.Dokonca ani cd nepotrebujem.Vsetko bezi cez net.

K tomu vylepseniu,ako si to mal na mysli?Ja mam pentium 4,512 ram.CPU 1500.No proste masina,ktora ma uz nejaky ten rok.Mam este notebook ale ten je firemny,cize tam radsej win necham,je tam 7 dmicka za peniaze firmy :D.
Takze ak tomu dobre rozumiem tak sa da v Debian orezat na maximum?Ja som sa docital na googli sa mozrejme,ze su rozne prostredia.Samozrejme kto by nechcel lepsi vykon.Takze otazka,ake prostredie je najlepsie pre najlepsi vykon pocitaca?A ak je taka moznost,tak ak sa bude chciet trosku podrobnejsi navod na instalaciu.Staci iba tak aspon,ake prikazi napisat a pod.Terminal uz ovladam,ale len aptitude,nic ine neviem.Samozrejme tie navody si teraz precitam co si mi tu hodil.
som lamka,velka lamka :D

Ota Trkola

Chce to hodně číst a studovat. Projdi si také sekci Tipy, triky, návody na tomto foru, třeba se ti tam něco hodí.

http://forum.debian-linux.cz/index.php/board,12.0.html

Roman Horník

Citace od: Chimpy*Nuts kdy 04. 04. 2010, 21:57:54
No tak to som velmi prekvapeny,poznam mnoho ludi co sa linuxu brania,ja som sa ho nebranil,len nemal som odvahu,kedze nepoznam nikoho z mojich znamich co by mali linux.Na to,ze to je zadarmo je to ohromne.Dokonca ani cd nepotrebujem.Vsetko bezi cez net.

K tomu vylepseniu,ako si to mal na mysli?Ja mam pentium 4,512 ram.CPU 1500.No proste masina,ktora ma uz nejaky ten rok.Mam este notebook ale ten je firemny,cize tam radsej win necham,je tam 7 dmicka za peniaze firmy :D.
Takze ak tomu dobre rozumiem tak sa da v Debian orezat na maximum?Ja som sa docital na googli sa mozrejme,ze su rozne prostredia.Samozrejme kto by nechcel lepsi vykon.Takze otazka,ake prostredie je najlepsie pre najlepsi vykon pocitaca?A ak je taka moznost,tak ak sa bude chciet trosku podrobnejsi navod na instalaciu.Staci iba tak aspon,ake prikazi napisat a pod.Terminal uz ovladam,ale len aptitude,nic ine neviem.Samozrejme tie navody si teraz precitam co si mi tu hodil.

Debiana můžeš ořezat tak, že Ti v paměti zabere i sotva 20MiB, ale zase pojedeš v konzoli. Nejrychlejším prostředím je opět konzole (dá se tam prohlížet web, poslouchat muzika, přehrávat filmy, hrát některý hry... to bys čuměl, co "blbá" konzole umí), na výkon je asi z těch hezkých grafických prostředí nejlepší E17, samotný v paměti zabere kolem 20MiB, přitom umí pěkný efekty. Bohužel, vlastních aplikací má dosud sakra málo, GNOME aplikace v něm vypadaj šeredně, na můj vkus se blbě ovládá. Taky je dobrý FVWM, slušný je LXDE i Xfce, za zmínku stojí i Java úchylárna LG3D od Sun Microsystems, což je 3D prostředí, ale od roku 2006 se prakticky nevyvíjí. Ale i GNOME se dá docela ořezat.
Zvětšení výkonu a snížení žravosti spočívá např. v povypínání nepotřebných procesů, dále v kompilacích (vč. kernelu, i ten se dá ořezat), používáním "lehčích" aplikací apod., většinou se ale jedná o činnosti, který by měl dělat pokročilejší uživatel, můžeš si to totiž šeredně rozházet, ale nemůžu Ti v tom bránit, pár návodů najdeš i na tomhle fóru, jinak Ti je najde Google.

Co se tejče návodu k instalaci, jeden krásnej napsal Otík, najdeš ho tady → http://forum.debian-linux.cz/index.php/topic,491.0.html
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

johnnycage

Citace od: Chimpy*Nuts kdy 04. 04. 2010, 21:57:54
No tak to som velmi prekvapeny,poznam mnoho ludi co sa linuxu brania,ja som sa ho nebranil,len nemal som odvahu,kedze nepoznam nikoho z mojich znamich co by mali linux.Na to,ze to je zadarmo je to ohromne.Dokonca ani cd nepotrebujem.Vsetko bezi cez net.

K tomu vylepseniu,ako si to mal na mysli?Ja mam pentium 4,512 ram.CPU 1500.No proste masina,ktora ma uz nejaky ten rok.Mam este notebook ale ten je firemny,cize tam radsej win necham,je tam 7 dmicka za peniaze firmy :D.
Takze ak tomu dobre rozumiem tak sa da v Debian orezat na maximum?Ja som sa docital na googli sa mozrejme,ze su rozne prostredia.Samozrejme kto by nechcel lepsi vykon.Takze otazka,ake prostredie je najlepsie pre najlepsi vykon pocitaca?A ak je taka moznost,tak ak sa bude chciet trosku podrobnejsi navod na instalaciu.Staci iba tak aspon,ake prikazi napisat a pod.Terminal uz ovladam,ale len aptitude,nic ine neviem.Samozrejme tie navody si teraz precitam co si mi tu hodil.

Tiez to zazivam dost casto, ako sa vsetci linuxu brania, ako ho vsetci odsudzuju, pritom ho ani neskusili. Jednak je to mozno takou fiktivnou zlou povestou, zlymi skusenostami, atd. Napr. co pocuvam, tak bud to ludia odsudzuju kvoli tomu, ze tam "nejdu" hry, alebo kvoli tomu, ze to je dost narocne, teda aspon zaciatky .. a dalsia vec, ze dotycni sa nemaju chut ucit nieco nove. Tou zlou povestou mam namysli, ze vacsina ludi si pri vysloveni slova linux predstavi prikazovy riadok, pretoze tak to maju zafixovane.
Niekedy dokonca suhlasim s tym, ze vela veci sa v linuxe nastavuje dost zlozito a bez internetu a studovania by to vela zaciatocnikov ani nezvladla, pretoze su vychovani Microsoftom. A prave toto ich odradi, ze vsetko tam je take ine, podla ich vyrazu "user unfriendly" :)
Avsak kazde zaciatky su tazke, treba len vytrvat, vela studovat a nenechat sa odradit tym, ze nieco nejde. Vo vacsine pripadoch je v tom neznalost a vo vacsine pripadoch sa to da vyriesit.
Tyka sa to aj teba, musis vela vela citat, skusat nove veci ..
Skus si pozriet tuto knihu, prelistuj si aspon obsah, co vsetko v knihe je, mozno si ju casom zacnes citat. Je tam vela veci vhodnych aj pre zaciatocnikov:

http://www.root.cz/knihy/linux-dokumentacni-projekt/
OS: Debian Testing 64bit, Kernel 2.6.39, GNOME 2.30.2
NB: Lenovo G550, Intel Pentium Dual-Core T4200 2.0GHz, RAM 3GB 1066MHz, WD 320GB, Intel GMA X4500 256MB

Chimpy*Nuts

Super,dakujem.Knihu uz mam prave stiahnutu.Dnes si asi nahodim testing,kedze mi pripada,za vasich a aj inych tem asi najlepsi.Na testing si nahodim viac tych prostredi,Chem vyskusat vsetko,proste co mi najviac padne.Nebojim sa experimentovat.Mam stale zalozne CD od win.Dokumnety mam na USB a v notebooku.A to ci stratim 1 hodinku nastavovanim a instalovanim ma nezabije ak to budem i keby 10 hodin robit,ale viem ze vysledok bude zaruceny a ja si veyberiem presne co sa mne paci.Ved bez chyb sa to ani naucit neda.Dnes som uz lennyho upgradoval na testing,ale nieco som pobabral ;D,vsetko klapalov pohode,ale pri konci mi to vypisalo nejaku hlasku v terminali,ze je poskodeny nejaky balik,myslim nieci s
Citaceudev
Nevedel som uz vobec aktualizovat.No nevadi,uz mam znova lennyho,ale dnes vecer uz nebude,bude testing  ;D

Dakujem este raz za rady.Vsetko citam a studujem. :)
som lamka,velka lamka :D