Debian fórum

Mimo mí­su => Volná diskuze => Téma založeno: Antonín Mička kdy 16. 03. 2013, 07:09:00

Název: btrfs, praktické zkušenosti
Přispěvatel: Antonín Mička kdy 16. 03. 2013, 07:09:00
Chtěl bych vědět, jestli zde má někdo praktické zkušenosti s btrfs na debianu.
Případně bych chtěl vědět, jestli je to už použitelné a jak moc bezpečené a spolehlivé (aktualizace jádra, různé verze btrfs, etc)
Název: Re: btrfs, praktické zkušenosti
Přispěvatel: Petr Slunský kdy 18. 03. 2013, 10:57:14
Ahoj Tondo. Nevím, jestli se moje zkušenost dá považovat za "praktickou"... Měl jsem na nějaký čas stroj, notebook, na kterém jsem měl nainstalovaný Debian (tuším, že Sid) a tam jsem rozdělil disk na /dev/sda1, naformátovanou EXT4 a /dev/sda5 naformátovanou btrfs. Netestoval jsem žádné z pokročilých funkcí tohoto vysoká očekávání budícího fs, jako snapshoting apod., ale po celu dobu používání (asi 2 měsíce) jsem rovněž nezaznamenal žádné problémy. A to notebook měl jiné HW problémky, pro které občas zatuhnul a musel být resetován. FS se vždy bez problému vzpamatoval a o žádná data jsem nepřišel. Bylo to v době, kdy ještě nebylo možné (nebo aspoň myslím nebylo doporučováno) mít btrfs na bootovací partici. V budoucnosti se hodlám k btrfs rozhodně vrátit na svém "pracovním" stroji, a tam bych o data nerad přišel.
Název: Re: btrfs, praktické zkušenosti
Přispěvatel: Antonín Mička kdy 23. 03. 2013, 09:59:58
díky za odpověď
Název: Re: btrfs, praktické zkušenosti
Přispěvatel: Roman Horník kdy 02. 04. 2013, 11:43:35
Nazdar Tondo, tak jsem si nedávno dal Btrfs na jeden oddíl, žádný problémy dosud nenastaly. Když to porovnám s XFS, hlavně u operací s množstvím malejch souborů je Btrfs o něco rychlejší.
Konec hlášení  8)
Název: Re: btrfs, praktické zkušenosti
Přispěvatel: Antonín Mička kdy 04. 04. 2013, 17:27:45
Také dík, Romane
Název: Re: btrfs, praktické zkušenosti
Přispěvatel: CyberDeath kdy 03. 11. 2013, 19:04:04
Behem pristiho tydne prechazim zpet na linux ... s windows uz se to neda od zaplaty horsi a horsi (nez naopak). A wine je momentalne lepsi nez pred lety a mnohem snazzsi. System budu mit na SSD takze jdu do btrfs ale zvazuju jak jej rozdelim (256GB) GPT
1, 250MB Ext2 /Boot
2, 8GB SWAP
3, 20GB BRTFS /
4,Zbytek BRTFS /Home

Bude idealni ? Nerab bych nechaval zbytecne velke misto pro Root nebo naopak zbytecne pouzival samostatny /boot jestlize umi debian bootovat primo z brtfs. (nic jineho nez Debian Sid a pravdepdobne win 8.1 na disku nebude (zavisi jestli semi podari rozbehnou ve VirtualBox Edgecam a Invertor)
Taky budu delat minimalni instalaci (debian minimal + Mate-core atd ... proste jen to co potrebuji)

Jo a taky du na debina protoze od meho posledniho pouziti ubuntu se natolik zmenilo ze se stalo naprosto nepouzitelne ... debin ale (apson po testovaci instalaci atd ve VB jede nadherne) .
Název: Re: btrfs, praktické zkušenosti
Přispěvatel: Ota Trkola kdy 04. 11. 2013, 17:29:59
Ohledně rozdělení disku. Já to mám takto:

256MB Ext4 /boot
10GB Ext4 /
1GB Swap
20GB /home
Zbytek šifrovaný oddíl TrueCrypt na data

Nemám rád obrovský adresář /home, ale asi jde o zvyk, co komu vyhovuje. Jinak toho, že jsi vsadil na Debian nebudeš rozhodně litovat.
Název: Re: btrfs, praktické zkušenosti
Přispěvatel: CyberDeath kdy 04. 11. 2013, 19:01:31
Tak velky Home potrebuji protoze na nem budou samozrejme pres wieprefix winsteam hry ! + Steam linux + VB s  Egecamem a Inverotrem a dalsi a dalsi ... takze misto bude treba.

No na bootu mi pride zurnal jako blbost (vec co se muze pokazit navic neprinajesici zadnou vyhodu v timto miste).
10Gb staci pro Root ?
Swap ... pamatujusi jak pracuje linux s ram a pokud se nic zasadniho nezmenilo tak by sice 2-4GB Stacily (spolu k mym 8GB fyzicke) ale nastavenim na 8GB snizim opotrebeni SSD.
A pro data mam dalsi disky a neomzene online uloziste.

Debian .. tak jasne bylo ze zustanu na debian base distribcich diky jejich ovladani a to co proste aspone nejak znam a pamatuji .
Takze sem testoval pres Virtual ... Spousty distribuci ... ale nakonec sem se stejne vratil k debian base a nakonec byl
Mint - Kvuli Mate a jednoduchosti
Mint debian - kvuli aktualnosti a jednodismu prechodu na cisty debian
Xubuntu - ubuntu bylo jednou dobou skvele ale to co se stalo s gnome 3 a v ubuntu Uniti tak to je proste katastrofa.
Nakonec sem ale skoncil u vyberu ubuntu minimla + Mate core atd ... nebo Debina minimal + Mate COre atd ... no ale debian vyhral diky Sidu .. proste naisntaluju sem tam pohlidam aktualizace ale vesmes jedu na stale aktualnim vicemene cistem systemu.
Název: Re:btrfs, praktické zkušenosti
Přispěvatel: Antonín Mička kdy 22. 11. 2013, 10:22:19
10 GB na / je málo, pokud nebudete mít /var a /usr zvlášť. Pokud si nedáte majzla, tak logy, cache balíků, etc, vám to zaplní raz dva.
Název: Re:btrfs, praktické zkušenosti
Přispěvatel: ulo kdy 18. 08. 2015, 17:48:31
Malinko bych rád oživil toto téma páč řeším výhodnost přechodu z ext4 na btrfs (zatím asi jen na /home oddílu). Jak to máte vy?
Proč to řeším - zrychlení kopírování/přesunu souborů různých velikostí (od malých cca kB až po zalohy cca GB dat) a tak vůbec zrychlení kompu. Díky za info.

Odesláno z tydlyfounu, omluvte překlepy.

Název: Re:btrfs, praktické zkušenosti
Přispěvatel: Roman Horník kdy 18. 08. 2015, 19:59:24
Mně se spíš osvědčil XFS. BTRFS jsem zkoušel loni a žádnej zázrak, i EXT4 se mi zdál bejt rychlejší.
Název: Re:btrfs, praktické zkušenosti
Přispěvatel: ulo kdy 18. 08. 2015, 20:18:11
Aha a máš to na / i na /home? A máš UPS? Já jen, že o XFS bylo mnoho napsáno ohledně ztráty dat nebo problémů při náhlém vypnutí kompu (vypadlá elektrika atd.).
Název: Re:btrfs, praktické zkušenosti
Přispěvatel: Brano Dohoda kdy 18. 08. 2015, 22:02:42
Ja mam XFS jak na / tak i na /home beží to krásne rýchlo len jediná škoda treba dávať pozor ako si spomínal na náhle vypnutie ele. prúdu ak máš niečo rozrobené tak sa to stratí ale neviem či u ext4 či btrfs sa nestane to isté to neviem.... ale ako som spomínal bežím na full xfs...
Název: Re:btrfs, praktické zkušenosti
Přispěvatel: Roman Horník kdy 19. 08. 2015, 00:04:04
Mám to na /, na /home a na 2 diskách, a to už pár let. K výpadkům napájení došlo mrtěkrát, ale nevím o tom, že by se mi něco ztratilo (pominu-li kurvítko v disku, který zapříčinilo fiktivní poškození ploten a exponenciální nárůst vadnejch bloků - světe div se, ten disk mi po odpočinku furt slouží). Jako možný to je, stejně jako u jinejch souborovejch systémů, ale mně se to nestalo.
Ale pro sichr si můžeš starší UPS sehnat, taky o tom uvažuju, hlavně kvůli výpadkům do několika vteřin. Zdroj jsem sice trochu vytunil, že dokáže uživit počítač na dobu čtvrt vteřiny bez vnějšího napájení, ale často to nestačí.
Název: Re:btrfs, praktické zkušenosti
Přispěvatel: ulo kdy 19. 08. 2015, 09:46:07
Ok, díky za odpovědi. Promyslím to :-) 
Nyní jsem zatím dospěl k malému zrychlení pomocí parametrů v fstabu a Firefoxu, čili stále ext4 (samo, že to neřeší práci se soubory, ale opravdu se mi zrychlila odezva celých KDE).
Na XFS se tedy ještě podívám a ještě mám dotaz, jak to XFS zálohujete? Předpokládám, že Clonezilla s tím bude kámoš, to je jasný, ale něco jako Timeshift či Systemback používáte?
Tarbally dělám scriptem na serverech, ale na desktopu mám radši "klikátka"...