Aktualizace balíků z Backports

Založil Ota Trkola, 11. 09. 2009, 21:58:40

Předchozí téma - Další téma

Ota Trkola

Ahoj, mám následující dotaz. Vzhledem k tomu, že pro mě je v současné době testing absolutně nepoužitelný, tak mám ku spokojenosti Lennyho. Chci používat některé balíky z Backport, jako třeba OpenOffice.org, Pidgin, atd. Můj dotaz zní: Pokud aktualizuju některý z programů z verze Lenny na Lenny-backports, bude se poté automaticky aktualizovat, pokud se v Backports objeví jeho novější verze?

Abych uvedl příklad:

Pidgin je v Lennym ve verzi 2.4.3
V backports je nyní verze 2.5.9
Jde mi o to, pokud se v backports objeví například verze 2.6.1, tak jestli se mi sama nabídne k aktualizaci nebo jestli si novější verzi musím hlídat sám. A tudíž aktualizaci provádět ručně.

Petr Krčmář

Backports není nic speciálního, je to jen repositář jako každý jiný. Aptitude aktualizuje vždy na nejvyšší verzi balíku, kterou má k dispozici (samozřejmě to je možno změnit, ale standardně je to tak). Pokud se tedy v backports objeví novější verze, automaticky se nainstaluje. Stejně tak kdybys přešel z Lennyho na Squeeze a backports zahodil, zase to bude hlídat nejnovější verze a půjde stále nahoru.

Ota Trkola

Zase tak úplně obyčejný repozitář to asi nebude, když musím balíky z něho vynucovat pomocí příkazu

apt-get -t lenny-backports install balík

Nyní mám repozitář backports v sources.list, ale při update/upgrade mi novější verze nejsou automaticky nabídnuty. Aktualizovat musím ručně pomocí příkazu výše. Tudíž mi to pořád není jasný s tou aktualizací. Ale i tak díky.

Petr Krčmář

Aha, už jsem pochopil otázku :-D. No, on je to běžný repositář, jen pro větev "lenny-backports", takže je třeba to explicitně vyjádřit při pokusu o instalaci. Samozřejmě je možné zavolat

$ aptitude -t lenny-backports dist-upgrade

Ale to bude mít za následek, že se všechny balíky aktualizují na nejvyšší verzi, tedy i pokud je v backports. Tedy i ty, které si chceš nechat ze standardního Lennyho. Prostě se obě větve smíchají naplno.

Asi bude nejlepší příklad: v backports je Firefox a MySQL. Ty si ručně povýšíš Firefox na verzi z backport, ale MySQL necháš původní. Jakmile ale zavoláš výše uvedený příkaz, aptitude si všimne novějšího MySQL v repositáři backports a nainstaluje ho. Stejně jako další balíčky, které tam najde v novějších verzích než v těch, které máš nainstalované.

Ota Trkola

Díky za vysvětlení. Jen poslední dotázek. Když tedy povýším například Pidgin na verzi z backports a poté se do backports dostane novější verze Pidginu - bude mi nabídnuta automaticky k aktualizaci nebo musím opět aktualizovat ručně? To je to co pořád netuším.

Petr Krčmář

Podle mě automaticky nabídnuta nebude, protože ve větvi backports to aptitude bez vynucení hledat nebude.

Ota Trkola


Petr Slunský

Situace se dá změnit a automatizovat změnou PIN priority v preferencích apt pro backporty.
Debian

Ota Trkola

PIN jsem moc nepochopil ani po přečtení několika návodů. Tudíž nevím jak.