Nejde pustit Debian instalovaný z flashky na notebooku

Založil Jiří Jílek, 27. 01. 2012, 21:27:07

Předchozí téma - Další téma

Jiří Jílek

martin:
/boot oddělený mám, dále /, /home, /media/h, SWAP.

Zkusil jsem napsat:

root (hd0,0)
kernel /vmlinuz-3.... root=/dev/sda1 (na tomhle oddíle by měl být /boot)
initrd /vmli....
boot

/boot/vmlinuz.... mi to nechtělo vzít. Začalo to nabíhat, ale pak to zamrzne a dál nic. Na příkazový řádek se nedostanu.

Roman Horník:
Po napsání dpkg-reconfigure grub-legacy vypadalo, že to proběhlo v pohodě, dál jsem zadal update-grub, ale menu.lst zůstal snad asi stejný. Grub2 nemám, protože s ním má tenhle notebook problém. Viz můj první příspěvek.

Roman Horník

#16
Tak jedině (zase v chrootu, zase jako Root; je to jeden příkaz):
apt-get update; apt-get install --reinstall grub-legacy; update-grub
Symlinky na initrd a vmlinuz v kořenu máš?
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

martin

#17
ted mi kolega vynadal jsem si to neprecetl cele

1) mate oddeleny /boot, tudiz budete muset zadat cely nazev (ty odkazy jsou na / a ne v /boot - grub to nenajde)
2) root mate /dev/sda2

jestli mate moznost  editovat menu.lst a podivat se do /boot
tak tam pridejte toto:

title           Debian GNU/Linux
root            (hd0,0)
kernel          /vmlinuz-2.6.35-31-generic root=UUID=ec1e30df-b49d-44e2-8e3e-96c703811385 ro
initrd          /initrd.img-2.6.35-31-generic
savedefault
boot

s tim ze zmenite verzi jdra a initrd

bez toho /boot je to proto ze na oddile /dev/sda1 zadny adresar boot neni ten je na /dev/sda2

root (hd0,0) je cislo disku,cilo oddilu

nevim jestli je to preklep ale initrd zacina initrd a ne vmli....  :)

Jiří Jílek

Roman Horník:
To jsem zkusil, ale nepomohlo to. Ty symlinky tu jsou.

martin:
Přístup k tomu mám. Zkusil jsem to tam vložit a změnit verze, ale nepomohlo to.

Teda už nevím, co dělat. Možná dělám něco špatně, ale nevím co. Ještě si s tím zkusím hrát.

martin

#19
Popiste jak probiha boot, kazdem pripade by to nemelo zamrznout, i v pripade, ze mate spatne zadan parametr root, boot by mel skoncit v ramfs, ale bez to zamrznuti. Pokud vam to zmrza pri zpracovani initrd.img, je pravdepodobne ze tam bude chybet nejaky ten modul.
Zjistit ktery chybi a pridate jej do /etc/initramfs-tools/modules a znovu sestavit initrd.img-xx, ten puvodni samozrejme zazalohujte.

Jiří Jílek

Naběhne tohle:

GNU Grub version 0.97 (630 lower / 1669288K upper memory)

      [ Minimal BASH-like line editing is supported. For the first word, TAB lists possible command completions. Anywhere else TAB lists the possible completions of a device/filename. ]

grub> _

martin

#21
tak to nedajde ani to menu.lst :( , takze to bude treba napsat rucne, a misto  root=UUID=bflm piste root=/dev/sda2

ale to asi nebude ten pravy problem, na root.cz nekdo psal:

ubuntu nebootuje, lebo S205 pouziva EFI a nove ubuntu grub2 a to spolu akosi nejde
treba prejst na stare grub...
a stare grub nejde na ext4 takze treba urobit este jednu particiu s ext2 (mozno 3) specialne pre bootloader...

toto vsetko treba urobit s live instalacie a najlepsie s USB, pretoze na USB sa da zapisovat, na CD nie

......................

tudiz problem bude ext4 na /dev/sda1, je potreba zazalohovat obsah a preformatovat na ext3

v /etc/fstab taky potom zmenit UUID
spravne UUID najdete v /dev/disk/by-uuid , bude odkazovat na /dev/sda1

viz:
http://forum.root.cz/index.php?topic=2300.0

Roman Horník

#22
Koukám, Martin byl rychlejší :)


V /etc/fstab nevadí, že tam je místo UUID /dev/sd* jako zastara, ale když už, najdeme to jedním vrzem:

Spusť jako Root: for x in {1..6}; do blkid /dev/sda$x; done
Z toho mi vyjede:
root@Debian:/# for x in {1..3}; do blkid /dev/sda$x; done
/dev/sda1: LABEL="Root" UUID="63faec92-8cac-4a59-9976-bf1e7f555bb0" TYPE="xfs"
/dev/sda2: UUID="3afd39b0-b03d-432d-af91-3120215d2735" TYPE="swap"
/dev/sda3: LABEL="Home" UUID="fc02f7fe-bea7-4031-a3d8-dde56025bf69" TYPE="xfs"

Mám 3 oddíly, proto {1..3}
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

Jiří Jílek

Oddíl /boot mám už odděleně na ext3. Změnil jsem i to označení v /etc/fstab, ale při bootu to vypadá stejně. Možná jsem udělal chybu někde jinde. Ne, že bych byl zase geek, takže je to možný  :). Zkusím ten postup od začátku znovu. Ale dneska už zalehnu. Myslím, že po vyspání mi to bude myslet líp  :). Ale díky moc, máte teda pěknou trpělivost.

martin

#24
to bude vypadat stejne, musite to rucne nabootovat, a spustit grub-install /dev/sda

Jiří Jílek

#25
No, zkoušel jsem to taky podle tohohle návodu http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=58693.msg419626#msg419626 Podle něj jsem zadával grub-install /dev/sda i update-grub.

Nebo myslíte nabootovat z té řádky grub>_ a potom to zadat?

Všiml jsem si, že v tom návodě píše, že má být /boot na EXT2 a já ho mám na EXT3. Tak by to mohlo být i tím.

martin

#26
ext3 je v poradku , ano nejprve zadat/nabootovat z grub_ a potom grub-install

Jiří Jílek

Nevím ale jak postupovat. Předtím se mi nějak povedlo, že to začalo nabíhat, ale zamrzlo to. Na příkazovou řádku jsem se vůbec nedostal. Později to ještě prozkoumám.

martin

to zamrzalo ohledne toho ext4, ted je potreba dostat grub do MBR resp. /dev/sda (jestlize je nefunkci), update-grub pouze aktualizuje menu.lst, pokud ho mate upraven jak bylo psano drive , neni potreba ho spoustet

Jiří Jílek

No dobře. A jak mám postupovat, když se dostanu na grub shell? Našel jsem tenhle návod http://www.abclinuxu.cz/faq/boot/jak-obnovit-grub Mohlo by to jít podle něj?