apt-get/aptitude a jejich zkázonosný autoremove

Založil Ilfirin, 02. 03. 2011, 17:18:08

Předchozí téma - Další téma

Ilfirin

Dobrý den,

Hned z kraje se přiznám, že jsem přeběhlík od oS a ač se mi Debian líbí, apt/deb sources.list apt-key a bůhví co ještě je teda otřes.
Ale +- nějak jsem se sžil. Ač jsem se snažil vyjít s Aptitude (a šprtal články na lexpress), nakonec jsem zběhnul k Synapticu kvůli použitelnosti.

Ale je věc, kterou jsem nikdy neovládl a díky vyhýbání se jí jsem si dnes Debian zbořil.
A to je uklízecí schopnost odstraňovat opuštěné balíčky. Proti ní jsem nic neměl, naopak ji obdivoval a považoval za velmi užitečnou... dokud.

Jednoduchá věc. Měl jsem nainstalovaný Debian s Gnome. Odstranil jsem Eye Of Gnome a muselo jít i pár meta balíčků (nevzpomenu si přesně) s gnome-desktop. A voila, autoremove by mě nejradši srazil do konsole. Vím, že se jeho použití mohu vyhnout ale tím přijdu o jednu z největších výhod deb. A i když jsem se jí vyhýbal, tak když dáte "apt-get install něco", apt-get vyhodí hlášku, co by nejradši odstranil ale nedělá nic.
Ne tak aptitude, ten odstraňuje při každé příležitosti.
Takže jsem si dnes přes ssh pustil "aptitude install mc" a než jsem se nadál (hlášku jsem považoval jen za informativní jako u apt-get), četl jsem "removing Network Manager; stoping Network Manager" a ... to bylo jelikož jedu přes NM spravovanou wifi všechno.

Takže dotaz zní. Co jsem udělal špatně? Respektive, jak to udělat dobře aby mi nehrozilo, že se tohle stane?
Pravděpodobně poučení: nepoužívat aptitude.

Když jsem měl čas, snažil jsem sem se procházet v Synapticu "automaticky nainstalované balíčky" a tam je odškrtávat aby nebyli v autoremove. Ale bylo to zdlouhavé a bylo toho moc, takže jsem to nikdy nedotáhl do konce.

Je opravdu jediným řešením si gnome radši vybudovat ala: http://forum.debian-linux.cz/index.php/topic,491.0.html
A i tam nade mnou visí damoklův meč gnome-core, jehož budoucí odstranění mě může vrhnout do menšího, ale stejného problému.

Vím, že dotaz není úplně nejpřesnější (hraničí to se vzdechoblogem) ale.. jak toto řešíte vy? Nechce se mi věřit, že s tím nemáte problém.

Děkuji

Bohouš

Pokud odstranis metabalicek, ktery se pouziva jen k tomu, ze na nem zavisi N dalsich balicku, tak je jasny, ze ti ty balicky bude chtit apt-get/aptitude odstranit
Hlavni rada je kotrolovat co se to chysta vlastne odstranit.
OS: Debian Wheezy

Ota Trkola

Přesně tak, u apt/aptitude je nezbytné kontrolovat co že se to chystá odstranit. Bohužel hodně lidí to nedělá, jak jsem časem zjistil. Kolikrát stačí odstranit postižený metabalíček a vše je ok. Naposledy jsem toto dělal nedávno právě se zmíněným gnome-core. To jestli je Synaptic všelék si nemyslím.

Hobild

Citace od: Ota Trkola kdy 02. 03. 2011, 19:03:07
... jestli je Synaptic všelék si nemyslím.
Rozhodně není.
Před nějakou dobou jsem neměl čas dořešit nějaké nevyřešené závislosti. Po chvíli se objevilo hlášení aktualizačního apletu, že se našly nevyřešené závislosti, a že se zapotřebí stáhnou A,B,C a smazat D,E,F, prostě úplná automatika.

Debianní balíčkovací systém je úžasný, bez ironie. V Mandrivě systém urpmi/gurpmi už taky dospěl, je funkční, spolehlivý, ale mnoho pokročilých vlastností které tady nacházím jednoduše nemá.

btw správa balíčků je vyhrazena pro správce, a to právě proto, aby si někdo z neznalosti nerozhasil systém. Od správce se očekává, že ví co dělá, protože proti superuživateli nemá systém žádnou obranu.
H.

Ilfirin

Netvrdil jsem, že je všelék.

Nicméně jsem to přeinstaloval a a dle vašeho návodu si sestavil gnome sám.
A to i s vynecháním gnome-core, pekně konkrétně (ještě bude třeba i xorg adekvátně nahradit podbalíčky, jinak to nasype kvanta driverů).
Ale budiž no.

Hobild

v /etc/apt/apt.conf mám:
APT::Default-Release "stable"; #upřednostňovaná větev distribuce; lze "unstable" nebo pro otrlé "sid"
APT::Install-Recommends "1"; #instalují se doporučené balíčky; bez nich není zajištěna funkcionalita instalovaného programu
APT::Install-Suggests "0"; #NEinstalují se navrhované balíčky; někdy některé (méně důležité) featury programu možná nebudou fungovat, ale system zůstane štíhlejší. Úspora mi přijde docela značná.
S tragicky nabobtnanýma závislostma nemám problém, a pokud něco (vyjímečně) just potřebuju, zajistím to ručně.

Aktualizační applet do panelu jsem zrušil.
H.

koljin

Ahoj,

Já třeba aptitude používám snad vždy tak, že nahodím to jeho UI a změny dělám v něm, ne "jediným příkazem z řádky". Pokud chce aptitude něco mazat, je to tam jasně vyznačeno, a vždy předtím, než to potvrdím, to prozkoumám - co se bude mazat a proč. Rozhodně by se pak nemělo stát, že mi to smaže např. celé graf. prostředí.

A ještě jedna věc. Protože jsem (možná až zbytečně) opatrný, nejdřív aptitude pouštím jako normální uživatel, prohlídnu si co se má udělat a popř. se to pokusím upravit tak, aby se mi to líbilo (projít nabízená řešení, neinstalovat tohle ale místo toho tohle, tamto nemazat atp.). Když to pokazím (to je celkem často :D), jednoduše aptitude vypnu a je to jako bych s tím nic neudělal. Když se mi to podaří nakonec dostat do stavu, co mi vyhovuje, tak to nahodím jako root a změny provedu. Šance, že něco nenávratně rozbiju je malá.

Myslel jsem, že to tak dělá skoro každý - ale zdá se že ne. Tak to takhle taky zkus, třeba to pomůže (v synapticu to musí jít taky). Možná tahle "opatrnost" sebere při aktualizaci o 10 nebo 15 minut víc času, ale mně se to vyplatí :)