EXT4 prechod?

Založil Erich Stark, 11. 02. 2009, 17:18:31

Předchozí téma - Další téma

yerry

Nesiel by ten ext4 FS otestovat s nejakou live distribuciou, ktora ho tiez podporuje resp. distribuciou na inom oddieli, teda externe? Na taketo veci sa mi osvedcil Puppy Linux, ale nemam sajnu, ci podporu ext4 momentalne ma.
O Linuxe korektne aj nekorektne, ale hlavne bez obalu... --> http://inylinux.blogspot.com/

Erich Stark

a co tak live ubuntu jaunty? (9.04)
" The box said that I needed to have Windows XP or better ... so I installed Debian ."

MartenP

Používám Jauntyho s EXT4 asi 14 dní a nemám žádný problém. Samozřejmě se občas objeví nějaký menší bug, ale nic odrazujícího.

Boogey

Muzes specifikovat nejak konkretneji "mensi bug"?

Ja jsem zatim zaznamenal zrychleni ve vsech operacich s diskem, az na mazani souboru - to je bohuzel extremne pomale a to nekolikanasobne vice nez na ext3. Nevim jestli je to moje chyba nebo bug.
Debian Squeeze 32bit, Kernel 2.6.26-2, (Server)
AMD Duron 700MHz@1Ghz, 640MB ram, GeForce 4 MX 64MB
Apache2, PHP5, Samba, ProFTPd, MySQL, KDE 4.2.2(na testovani)

MartenP

"Menší bug" jsem myslel všeobecně. S EXT4 nemám problém žádný. Momentálně mám pouze 2 problémy.

V XFCE 4.6 mi blbne maximalizace oken (okno se minimalizuje jen na část monitoru). Jde to odstranit vypnutím a zapnutím odstranění rámu okna.

Při bootování mi vyplivne několik chybových hlášení kolem klávesnice (2xx-2xx). Bohužel si teď nevzpomenu na přesně znění.

Také je možné, že to nejsou bugy, ale moje blbost.

Erich Stark

Ja som mal tiez chvilu ext4 pri alfa 4 ale potom som si dal spet 8.10 a pockam co bude dalej :)
pravdedpodobne v skole nahodim buntu 9.04 spoluziakom na noteboky s ext4 a uvidim ako sa to bude chovat..neskor si to dam aj ja :D ak budu problemy tak sa asi vratim k debianovi :)
" The box said that I needed to have Windows XP or better ... so I installed Debian ."

asfethan

Tento prechod zatial nemozem realizovat kedze nechcem mat hybrid (ext3/ext4). A dostatocne velke medium aby som si odzalohoval data a vytvoril nativny ext4 zatial nemam k dispozicii :P

MartenP

Tak jsem trochu zaexperimentoval a vyplatilo se. Zkusil jsem totiž FS jménem XFS.

Výhody:
Téměř nulová fragmentace, výborné nástroje na defragmentaci (i ruční) --> naprosto nulová fragmentace na disku
Rychlost (dokonce i proklamovaná rychlost práce s malými soubory jde vyladit mountovacími parametry ve fstab a pak je výkon velice dobrý)
Rychlost kontroly (FS se kontroluje při každém startu, ale trvá to zlomek vteřiny)
Přestal jsem toužit po nativním EXT4 v Debianu :o)

Nevýhody:
Zatím jsem žádné neshledal

Erich Stark

Citace od: Márten kdy 10. 08. 2009, 13:13:56
Tak jsem trochu zaexperimentoval a vyplatilo se. Zkusil jsem totiž FS jménem XFS.

Výhody:
Téměř nulová fragmentace, výborné nástroje na defragmentaci (i ruční) --> naprosto nulová fragmentace na disku
Rychlost (dokonce i proklamovaná rychlost práce s malými soubory jde vyladit mountovacími parametry ve fstab a pak je výkon velice dobrý)
Rychlost kontroly (FS se kontroluje při každém startu, ale trvá to zlomek vteřiny)
Přestal jsem toužit po nativním EXT4 v Debianu :o)

Nevýhody:
Zatím jsem žádné neshledal

Neni to prave XFS kde pri nasilnom vypnuti hrozi vecsia sanca straty dat ako u ext ?
" The box said that I needed to have Windows XP or better ... so I installed Debian ."

kmarty

Citace od: Erino72 kdy 16. 08. 2009, 23:19:40Neni to prave XFS kde pri nasilnom vypnuti hrozi vecsia sanca straty dat ako u ext ?
Protiargumentem na toto byva myslim neco o tom ze neni obvykle zvykem nasilne vypinat server. At uz chtene nebo nechtene.

MartenP

Je to tak... :) Ale mám notebook, který by najel na baterii.

Jakub Lucký

Citace od: kmarty kdy 17. 08. 2009, 10:55:35
Citace od: Erino72 kdy 16. 08. 2009, 23:19:40Neni to prave XFS kde pri nasilnom vypnuti hrozi vecsia sanca straty dat ako u ext ?
Protiargumentem na toto byva myslim neco o tom ze neni obvykle zvykem nasilne vypinat server. At uz chtene nebo nechtene.

Sice to zvykem nebývá, ale stává se to a pak nebývá zvykem jezdit do serverovny a lámat si hlavu, kde jsou zálohy...
Developers, developers, developers, developers, developers!

kmarty

Citace od: Jakub Lucký kdy 17. 08. 2009, 12:58:29Sice to zvykem nebývá, ale stává se to a pak nebývá zvykem jezdit do serverovny a lámat si hlavu, kde jsou zálohy...
Pokud ma server UPS, pak neni treba resit ani to lamani hlavy. A myslim ze s tim se u pouziti XFS pocita uplne automaticky (nebo spis se nepocita s tim ze bude u jistice stat nejaky opicak co s nim bude saltrovat tam a zpet).

P.S.: XFS nepouzivam. Jen pisu to, co jsem cetl ohledne obhajoby XFS.

Jakub Lucký

Citace od: kmarty kdy 17. 08. 2009, 17:00:36
Pokud ma server UPS, pak neni treba resit ani to lamani hlavy.

my třeba u serverů v serverovně UPS nemáme, tam to má zajišťovat serverovna a nám by to jen zabíralo místo... Nicméně jedna nejmenovaná serverovna, která fakt za moc nestojí, sice má diesel agregáty, ale tak nějak občas nejsou úplně v provozu jak by měli být... A to pak servery padnou, a nejen naše...

XFS taky neprovozujeme, v dřevních dobách jsme na něm jeli, ale byl tam nějaký problém, pokud se 100% zaplnil disk...
Developers, developers, developers, developers, developers!

Cr0nO

Moje zatial poslabsie skusenosti s EXT4 nie su prave najlepsie.Skor ako zrychlenie pocitujem spomalenie ci uz spominane mazanie,alebo pristupu k suborom.Treba vsak povedat ,ze nikdy som EXT3 nepouzival vo velkom.Moj hlavny root bol vzdy na REISERFS.Tazke po prechode z REISERFS na EXT4 pocitujem subjektivne spomalenie :) Skor by bola patricna otazka kam by dospel REISERFS4 keby dospel a hlavny tvorca by nesedel v miestnosti s uprenym pohladom na mreze.