sym. link na druhý OS

Založil martin.159, 24. 01. 2017, 07:34:05

Předchozí téma - Další téma

martin.159

Zdravím, jsem začátečník a prosím o rady. Mám na PC dva systémy (Ubuntu, Debian). Ubuntu je hlavní a Debian je v /media/uzivatel_ubuntu/debian
chci mít jen přístup na Debian z Ubuntu (rwx), ne naopak, tak jsem si povolil práva (Others rwx) na složku  /media/uzivatel_ubuntu/debian/home/uzivatel_debian
Nezdá se mi to moc bezpečné, ale je jiná možnost?

Pak jsem si chtěl ještě dát do home na Ubuntu link, ale nezobrazuje se
sudo ln -s /media/uzivatel_ubuntu/debian/home/uzivatel_debian/    ~/
na výpisu mám toto
lrwxrwxrwx 1 root     root       40 led 24 07:06 uzivatel_debian -> ../../media/uzivatel_ubuntu/debian/home/uzivatel_debian/
mám práva tam zapisovat, ale nelze zobrazit link?
Díky

Petr Krčmář

Je jiná možnost – oddělit home do samostatného oddílu a ten si připojovat do obou systémů. To je to, čeho chceš dosáhnout.

Nerozumím tomu, že se nezobrazí ten link. Linkuješ teda celý adresář, ale já v tom druhém výpisu vidím tu správnou podobu směřující na ten home. Pokus se to nějak lépe vysvětlit – čeho chceš dosáhnout a jaký je stav.

martin.159

Citace od: Petr Krčmář kdy 24. 01. 2017, 09:27:36
Je jiná možnost – oddělit home do samostatného oddílu a ten si připojovat do obou systémů. To je to, čeho chceš dosáhnout.
Jde to nějak šetrně? něco jako gparted a poté to mount. Už tam mám data, tak bych se rád vydal jistou cestou.

Citace od: Petr Krčmář kdy 24. 01. 2017, 09:27:36
Nerozumím tomu, že se nezobrazí ten link. Linkuješ teda celý adresář, ale já v tom druhém výpisu vidím tu správnou podobu směřující na ten home. Pokus se to nějak lépe vysvětlit – čeho chceš dosáhnout a jaký je stav.
Vytvořím link a v terminálu přes ls se zobrazí, dokonce ho i spustím přes nautilus, ale v průzkumníku se nezobrazuje, až po restartu, ale to zase hlásí, že neexistuje cesta a chci-li jej odstranit.
Všiml jsem si, že našeptávač v terminálu neznal debian (/media/uzivatel_ubuntu/debian). Až když jsem do té složky najel v průzkumníku, pak jej znal.
Chci ten link mít na ploše a přetáhnout ho do Launcheru.

Petr Krčmář

Aha, tak Průzkumníky a Nautily jdou mimo mě. Ale nemůže to být tím, že je někdy ten disk připojený a jindy ne? Jestli nějaká chytrost v nich neusoudí, že ten link vede do neznáma a nabídne smazání nebo ho ani neukáže, protože je vadný?

martin.159

Chová se to tak, že linky fungují až po reálném otevření složky s Debianem, zřejmě do té doby systém tu cestu nezná, i když je disk připojen.

Můžete mi prosím napovědět k tomu prvnímu dotazu, jak oddělit home v Debianu a poté jej připojit k oběma OS?

Petr Krčmář

To vypadá na nějaký automount. Tedy že se disk skutečně připojí až automaticky, když jej v tom Nautilu zkusíš otevřít. Kdyby byl mountován normálně ručně, tak by ten disk byl přístupný pořád. Doporučuji ho prostě natvrdo dát do /etc/fstab a zajistit trvalé připojení. Pak to bude fungovat vždycky.

Co se týče přerozdělení disku, to je vždycky problém, pokud tam není nějaký moderní souborový systém. Ale mělo by být možné ten oddíl zmenšit a udělat druhý třeba pomocí gparted. Ale i tak doporučuji udělat zálohu. Pravděpodobně by bylo lepší ten Debian zálohovat včetně dat, oddíl smazat a disk přerozdělit a pak tam tu zálohu nalít zpět.

martin.159

Citace od: Petr Krčmář kdy 24. 01. 2017, 12:59:13
To vypadá na nějaký automount. Tedy že se disk skutečně připojí až automaticky, když jej v tom Nautilu zkusíš otevřít. Kdyby byl mountován normálně ručně, tak by ten disk byl přístupný pořád. Doporučuji ho prostě natvrdo dát do /etc/fstab a zajistit trvalé připojení. Pak to bude fungovat vždycky.
Do fstab jsem vložil řádek UUID=3d276685-4061-402f-954c-88e0dcab413c /               ext4    defaults,errors=remount-ro,noatime,commit=30 0       1 a po restartu celý oddíl zmizel z Launcheru, ale po smazání řádku je zase zpět, kde v tom mám chybu?
Mimochodem parametry za ext4 jsem vyčetl z návodu ke staršímu ext3, předpokládal jsem, že budou fungovat též.

Citace od: Petr Krčmář kdy 24. 01. 2017, 12:59:13
Co se týče přerozdělení disku, to je vždycky problém, pokud tam není nějaký moderní souborový systém. Ale mělo by být možné ten oddíl zmenšit a udělat druhý třeba pomocí gparted. Ale i tak doporučuji udělat zálohu. Pravděpodobně by bylo lepší ten Debian zálohovat včetně dat, oddíl smazat a disk přerozdělit a pak tam tu zálohu nalít zpět.
Kdybych šel to reinstalace, kde během instalace Debianu řeknu, aby home hledal na jiném oddílu? Nebo tedy to chápu špatně a máte na mysli udělat zálohu (s tím nemám zkušenost), rozdělit disk na systémové soubory (pár giga?) a na home a opět někde Debianu říct, aby home hledal na novém oddílu?

Petr Krčmář

Ty ten oddíl přece nechceš připojovat jako kořen, ale někam do /mnt/debian nebo tak něco. V tom je chyba.

martin.159

Hodil jsem jej do /media s potřebnými právy a funguje to, díky.