Inštalácia NVIDIA ovladačov - NoScanout for screen 0

Založil Karaokekok, 29. 10. 2010, 17:05:16

Předchozí téma - Další téma

Karaokekok

Už dlho sa pokúšam nainšt. grafické ovladače na Debian, žiaľ bez úspechu, frčal som bez nich, ale už to chcem mať spravené.
Postupoval som takto:

gcc - v
Using built-in specs.
Target: i486-linux-gnu
Configured with: ../src/configure -v --with-pkgversion='Debian 4.4.5-4' --with-bugurl=file:///usr/share/doc/gcc-4.4/README.Bugs --enable-languages=c,c++,fortran,objc,obj-c++ --prefix=/usr --program-suffix=-4.4 --enable-shared --enable-multiarch --enable-linker-build-id --with-system-zlib --libexecdir=/usr/lib --without-included-gettext --enable-threads=posix --with-gxx-include-dir=/usr/include/c++/4.4 --libdir=/usr/lib --enable-nls --enable-clocale=gnu --enable-libstdcxx-debug --enable-objc-gc --enable-targets=all --with-arch-32=i586 --with-tune=generic --enable-checking=release --build=i486-linux-gnu --host=i486-linux-gnu --target=i486-linux-gnu
Thread model: posix
gcc version 4.4.5 (Debian 4.4.5-4)

-použil som príkaz CC= ale asi to nejak nepomohlo alebo robím niečo zle, už som blízko toho aby som to nainšt.

1. nvidia.com, download ovladač 173.14.28
2. nainšt. balíčkov module-assistant, nvidia-kernel-common
3.m-a auto-install nvidia-kernel${VERSION}-source (nainšt. sa mi make, binutils, build-essentials, linux-headers-2.6.32-5-686 linux-kbuild)
4. /etc/init.d/gdm stop
5. root
          password
6. export CC=/usr/bin/gcc-4.3
7. cd /
8. cd home/exsh00t/Downloads
9. sh NVIDIA-Linux-x86-173.14.28-pkg1.run
-pracuje 100% building kernel a zrazu fail
Error: Unable to load the kernel module 'nvidia.ko' ...  :'(

Používam kernel 2.6.32-5-686, kt bol postavený gcc-4.3.5, ale mám squeeze verziu, takže tam mám nainšt. aj gcc-4.4 a očividne to robí problémy.

koljin

Ahoj,

Přijde mi divný, proč to děláš tak nějak složitě? Já jsem je instaloval tak nějak takhle:

1. nvidia.com, vyhledat poslední ovladač na mojí kartu, stáhnout pro příslušnej linux (např. NVIDIA-Linux-x86-260.19.12.run)
2. podle jejich doporučení se kompletně zbavit veškerejch balíčků nvidia ze svý distribuce, a předchozích verzí, který byly instalovaný (nebo aspoň pokus o instalaci) ručně (to neni tak lehký :D)
3. instalovat si hlavičky jádra z repozitářů (samozřejmě příslušná verze k linux-image, který mam nainstalovaný), a verzi gcc, kterou bylo současný jádro přeložený (možná se instaluje automaticky s hlavičkama, v každym případě když ne, tak ten nvidia instalátor si bude stěžovat že chce tu a tu verzi); takový ty build-essential balíky a tak, to je jasný (kdybys něco neměl, instalátor by si stěžoval)
4. shodit kompletně X, např. stopnout gdm, jak si psal
5. instalátor pustíš příkazem sh NVIDIA-Linux-x86-260.19.12.run (popř. jinej název souboru), když bude něco špatně, tak si bude stěžovat (pravděpodobně budeš muset export CC na příslušnou verzi gcc, měl by ti to říct)

Pak už jenom doufat, že se ti to nainstaluje. Jo a eště, musíš se zbavit nouveau modulu, když bude načtenej, tak se nvidia nenačte... a nouveau se načítá i bez Xek, už při bootu - ale instalátor ti nabídne, jestli to chceš zakázat, tak dáš yes a je to.

Dost nerad pouštím nějaký takový skriptíky, co něco instalujou (a univerzálně, pro všechny distribuce), pod rootem, protože mi to akorát nadělá spousty souborů a logů, který už v životě neodstranim, protože o nich ani nebudu vědět. Tak sem se kouknul normálně do repozitářů debianu, a tam ty drivery jsou... Sice jsou o cca pár měsíců starší než poslední verze z nvidia.com, ale fungujou mi dobře, a jejich instalace nebo odinstalace je v podstatě jedinym příkazem, což je o dost lepší a pohodlnější, než se tahat s nějakym instalátorem a updatovat to při každym upgrade jádra atd... Takže můžu klidně doporučit, navíc je na to dokonce tady někde na fóru návod, kdyby byly nějaký komplikace...

Karaokekok

#2
Ja neviem čo som robil zložite? Ten module-assistant mi jednoducho nainšt. potrebné veci k tej inštalácii, napr. bez make sa inštalátor nespustí a pod.

2. asi sa nemám čoho zbaviť, iba som Debian nainšt. lebo som si ho celý zhodil mojou neschopnosťou..grafické drivery som nedokázal nainšt. ani predtým dostal som sa najďalej po ten error nvidia.ko

3. tie hlavičky by som mal mať, nainšt. to ten assistant, myslím, že mám všetko

-to s tým noveau som až tak nepochopil, tak treba vymazať zo Synapticu xserver-xorg-video-nouveau alebo sa vypne keď dám prijať podmienky pri spustení driveru

V tej chybe nvidia.ko, môžete nájsť aj pomocou google, píše niečo, že proste na build kernel alebo čo bol použitý zlý gcc...to je to, že keď dám gcc -v, tak mi ukáže gcc 4.4 hoc mám nainšt. aj 4.3 ale v squeeze sa používa defaultne 4.4 i keď moje jadro je zostrojené 4.3kou.
Neviem, osobne to vidím nejako, že dávam zle ten príkaz export CC=gcc-4.3 lebo keď dám po ňom opäť gcc -v, nič sa nezmení, stále ukazuje 4.4. Ale ak som nepoužil CC napísalo mi to priamo inú chybu, že treba použiť gcc-4.3, takže chyba môže byť aj inde. Keď už som nainšt. toľko balíkov, tak sa mi nechce dávať len tak z repo ovladače, potom mi budú tie balíky asi k ničomu. Naviac pokiaľ sa dá chcem skúsiť čo najnovšiu verziu keď sa s tým tak trápim už dlho. Inak ďalší problém, že z nvidia.com mi driver 173.14.28 ani neotvorí, napíše niečo že nesúhlasí ten súbor. Len 173.14.27 šlape.

celý ERROR:
ERROR: Unable to load the kernel module 'nvidia.ko'. This happens most
frequently when this kernel module was built against the wrong or
improperly configured kernel sources, with a version of gcc
that differs from the one used to build the target kernel, or if
a driver such as rivafb/nvidiafb is present and prevents the
NVIDIA kernel module from obtaining ownership of the NVIDIA graphics
device(s), or NVIDIA GPU installed in this system is not supported by
this NVIDIA Linux graphics driver release.


EDIT: Tak som sa na to vykašlal, ale ak máte niečo k tejto téme, smelo do toho, možno si pak driver nejak upgradnem, nemám teraz čas aby som týždeň frčal bez grafiky :), naviac snažil som sa už veľa krát to nainšt. z nvidia.com zatiaľ zostávam u repo a staršieho driveru!

koljin

Citace od: ExSh00t kdy 29. 10. 2010, 20:49:42
Ja neviem čo som robil zložite? Ten module-assistant mi jednoducho nainšt. potrebné veci k tej inštalácii, napr. bez make sa inštalátor nespustí a pod.

Nepamatuju se, že bych přímo kdy takovej příkaz zadával. Nicméně čet sem nějaký návody na debian wiki, který něco takovýho tvrdily - já ale použil nvidia way, což mi přišlo jednoduchý (stáhnu soubor a pustim ho a to je všechno).

Je to ale celkem jedno, protože

Citace od: ExSh00t kdy 29. 10. 2010, 20:49:42EDIT: zatiaľ zostávam u repo a staršieho driveru!

a to je podle mě rozumný a celkem čistý řešení.

A že je v repozitářích o 4 měsíce starší? Já byl kdysi nadšenej, jak mám novej driver z nvidia.com... Jenže - on byl novej jen v okamžiku, kdy sem ho nainstaloval. Pak, protože je pro mě cokoliv instalovat ručně celkem vopruz, sem ho používal další dva roky, a to už byl slušně zastaralej :) Ale je to na každym, jak co chce používat a co mu přijde lepší.

Petr Slunský

Ahoj,

s ovladačem dodávaným v distribuci jsem měl problém "vždy", v podstatě podobné jak popisuje ExSh00t.

jaderný modul mi teda jel, ale grafická prostředí nikoliv. :(

Doporučuji rovněž postupovat dle postupu popisovaném kolegou koljinem, i když je velmi stručný.. :). Grafika mi vždycky fungovala v pořádku. Pochopitelně zde není zaručena žádná automatická aktualizace. Na druhé straně bude grafická karta fungovat pořád.
Debian

Karaokekok

#5
No ja som skúsil už i návod cez repo, ale ten driver mi nefungoval, okrem toho že NVIDIA settings mi ukazovali, kartu atď., bola tam nejaká chyba v nastavení rozlíšeni, nepamätám si ju. Tak som odinštaloval driver ale nechal závislosti a driver z nvidia.com nabehol a inšt. lenže keď som pustil PC, tak vravel že failed load nvidia kernel module niečo také, X server sa nechcel spustiť, takže nejaká závislosť bola zlá, lebo tam porovnával tie kernel moduly, tipujem to na niečo z tých nvidia-kernel-common a pod. (viedlo to k ďalšiemu reinstallu PC), závislosti, kt. sa majú nainšt. pri driveru z repa som si opísal a nainšt. okrem tých nvidia, nad tými ešte rozmýšľam a pak by to malo ít.

EDIT:
Tak úspešne som nainšt. driver 173.14.28!!! Pridám aj návod, problém je, že mám rovnaký problém ako predtým :/. V NVIDIA settings v položke X Server Display Configuration píše: Unable to load X Server Display Configuration page: Failed to query NoScanout for screen 0., nevypadá to, že by driver fungoval, spomalené okná.

EDIT2:
Akonáhle sa pokusím nainšt. balík nvidia-vdpau-driver so závislostiami - nvidia-kernel-common, nvidia-kernel-dkms, nvidia-glx, tak X server spadne s chybovou hláškou: No screen found! Nepomôže ani apt-get remove týchto balíkov, tak treba ešte raz preinšt. driver...
čo sa týka tej hlášky NoScanout for screen 0. Tak som už bezradný :D..to neni možné, že ja musím mať furt problém. Podľa mňa treba niečo nastaviť v xconf.

EDIT3:
TO nie je možné!!!! Po tom čo som spravil EDIT2 alla nainšt. tie balíky, vymazal a preinšt. driver, mi nabehlo v NVIDIA settings všetko, ale okná sa mi zdajú pomalé (pri minimalizovaní-maximalizovaní), robia taký obdlžnikový efekt, nie je to problém?

Erich Stark

Citace od: ExSh00t kdy 30. 10. 2010, 10:31:23
No ja som skúsil už i návod cez repo, ale ten driver mi nefungoval, okrem toho že NVIDIA settings mi ukazovali, kartu atď., bola tam nejaká chyba v nastavení rozlíšeni, nepamätám si ju. Tak som odinštaloval driver ale nechal závislosti a driver z nvidia.com nabehol a inšt. lenže keď som pustil PC, tak vravel že failed load nvidia kernel module niečo také, X server sa nechcel spustiť, takže nejaká závislosť bola zlá, lebo tam porovnával tie kernel moduly, tipujem to na niečo z tých nvidia-kernel-common a pod. (viedlo to k ďalšiemu reinstallu PC), závislosti, kt. sa majú nainšt. pri driveru z repa som si opísal a nainšt. okrem tých nvidia, nad tými ešte rozmýšľam a pak by to malo ít.

EDIT:
Tak úspešne som nainšt. driver 173.14.28!!! Pridám aj návod, problém je, že mám rovnaký problém ako predtým :/. V NVIDIA settings v položke X Server Display Configuration píše: Unable to load X Server Display Configuration page: Failed to query NoScanout for screen 0., nevypadá to, že by driver fungoval, spomalené okná.

EDIT2:
Akonáhle sa pokusím nainšt. balík nvidia-vdpau-driver so závislostiami - nvidia-kernel-common, nvidia-kernel-dkms, nvidia-glx, tak X server spadne s chybovou hláškou: No screen found! Nepomôže ani apt-get remove týchto balíkov, tak treba ešte raz preinšt. driver...
čo sa týka tej hlášky NoScanout for screen 0. Tak som už bezradný :D..to neni možné, že ja musím mať furt problém. Podľa mňa treba niečo nastaviť v xconf.

EDIT3:
TO nie je možné!!!! Po tom čo som spravil EDIT2 alla nainšt. tie balíky, vymazal a preinšt. driver, mi nabehlo v NVIDIA settings všetko, ale okná sa mi zdajú pomalé (pri minimalizovaní-maximalizovaní), robia taký obdlžnikový efekt, nie je to problém?

Ja som vcera instaloval debian z netinstall a vsetko som si daval sam, ak das do terminalu

aptitude install nvidia-xconfig tak by to malo nainstaloval zo vsetkymi zavislostami, tak som rebootoval a zrazu no screns found :D pretoze nabehoval "NV" driver ktory tam asi nebol, tak som dal v terminali nvidia-xconfig, automaticky mi upravilo xorg.conf a uz to slo.
" The box said that I needed to have Windows XP or better ... so I installed Debian ."

Karaokekok

Teraz neviem, je potrebné mať nvidia-xconfig? Ani nvidia-kernel-common, nvidia-kernel-dkms, nvidia-glc, nvidia-vdpau-driver nemám.
Mám iba dkms, cpp-4.3, pkg-config, libvdpau1 so závislostiami ako headers, gcc-4.3 a pod. ďalej mám nvidia-settings, kt. mi už celé nabehli krásne, s tým, že okná pri minimalizovaní robili taký štvorec ako by chýbal grafický driver, to som odstránil nainšt. compiz a spustením, ten program len preblikol a nič...a odvtedy sa mi zdá, že by to tu frčalo aj fajne, či do teho mám ešte rýpať a inšt. niečo, ja neviem načo sú všetky hentie balíky.

koljin

#8
Ahoj,

Podle toho, co sem přečet, sem měl dojem, že ses snažil mixovat nějaký balíčky z repozitářů a driver z nvidia.com... Nevím možná sem čet špatně :) Ale tohle mixování je podle mě chyba, která může způsobit problémy (možná proto se ten modul nechtěl načíst?). Další věc, kterou sem zapomněl říct, je, že v debianu sid (možná i v testingu?) defaultně neni žádnej xorg.conf, a když se to nepošteluje (buď v něm nebo jinde), tak nvidia driver nenaběhne. Na vytvoření minimálního xorg.conf použij nvidia-xconfig.

Ještě k těm balíčkům - já, pokud chci použít už zkompilovanej driver z repozitářů, a kterej mi naštěstí funguje (zdá se že na nějakejch strojích prostě nejede, i když pokud to nejde, tak zkontrolujte verzi !), instaluju jenom jeden balík: nvidia-glx (pokud teda nechci legacy ovladače). Všechno ostatní už si to natáhne ze závislostí a zařídí. Další dva balíky, který se ti budou hodit, jsou nvidia-settings (nastavování monitorů, rozlišení atd. za běhu), a nvidia-xconfig (vytvoří ti ten xorg.conf, a umí nastavovat různý volby pro driver z příkazový řádky).

Pokud si nejsi jistej, jestli ti hw akcelerace běží, nainstaluj mesa-utils a koukni na první řádky výpisu z příkazu glxinfo.

Ostatní balíky můžeš s klidem nechat na pokoji :) Podrobnější popis na tohle je už tady na fóru (http://forum.debian-linux.cz/index.php/topic,676.0.html, určitě si to už čet), kde je taky napsaný, kterej balíček místo nvidia-glx, když máš starší kartu (neni třeba kvůli tomu ani číst fórum, je to dycky v popisu balíku). Takže, pokud sem to správně pochopil, v tvym případě pro tvojí kartu (netušim, co je to za kartu) jde o balík nvidia-glx-legacy-173xx, kterej nainstaluješ místo nvidia-glx. Pokud vim, tak tyhle moduly nejsou v repozitářích předkompilovaný, takže je to automaticky buildne a bude spravovat pomocí dkms. Všechny závislosti si to snad samo natáhne, doufám, že i hlavičky jádra (ale nemám vyzkoušeno, nebo si nepamatuju).

Pokud si chceš driver zkompilovat, např. proto, že ti binární driver z repozitáře nefunguje, jsou dvě možnosti: zdrojáky z repozitáře a module assistant (návod je někde na debian wiki), nebo originální driver z nvidia.com (o tom sem psal stručně, protože sem jednak myslel, že návod znáš a hlavně, celkem podrobně je to popsaný v manuálu k tomu driveru, kterej silně doporučuju prostudovat, pokud se někdo rozhodne pro tuhle variantu! Samozřejmě ne hned celej, ale např. ty důležitý pasáže, jako instalace a řešení problémů...). Možná by stálo za to, sepsat i nějakej podrobnější návod, jak na driver z nvidia.com, aby to tu bylo jako doplněk vedle toho topicu, na kterej sem už odkazoval. Ale možná je to zbytečný, protože v tom manuálu je to vážně napsaný hezky, a nebo na googlu se něco určitě taky najde.

No, protože ale píšeš, že
Citacea odvtedy sa mi zdá, že by to tu frčalo aj fajne, či do teho mám ešte rýpať a inšt. niečo
tak do toho klidně nerejpej. Protože když něco funguje, a já do toho začnu rejpat, akorát to rozbiju :D

Karaokekok

#9
Tak som zas po dlhej dobe presedlal na Windows 7, zdá sa mi zatiaľ rýchly a spoľahlivý, uvidím ako sa udrží, predsa len 3x denne formátovať Debian mi už liezlo na nervy a riešiť každú drobnosť 4h, nemám momentálne na to čas. Driver na Debiane bežal ale keď som PC reštartol X server skapal jak pes, možno som nemal ten xconfig a to bola chyba... :/
Mám 2 disky tak si to nejak rozdelím systematicky a v blízkej dobe skusím opäť Debian ale ak sa mi zas pokazí X server, už vážne bye bye Debian...na Ubuntu som napr. driver nainšt. na prvý krát, jeden návod, jedno prevedenie..

Neviem ako to je s tým xconfig aby som nabudúce vedel? treba ten príkaz spustiť v termináli? Lebo keď som inštaloval ten súbor z nvidia.com .run, tak tam písalo, že to xconfig samo dá do defaultu, vytvorí config. BTW ak niekto dokáže objasniť čo som písal v minulom príspevku je pán, lebo to som nezažil ešte hento od teho EDITU 2 až po EDIT4 kde mi Debian načítal iba do príkazového riadku.

Karaokekok

#10
Takže s driverom problém už nemám, len s X serverom. Môj xorg.conf:

Section "ServerLayout"
   Identifier     "Layout0"
   Screen      0  "Screen0"
   InputDevice    "Keyboard0" "CoreKeyboard"
   InputDevice    "Mouse0" "CorePointer"
EndSection

Section "Files"
       FontPath        "/usr/share/X11/fonts/misc"
       FontPath        "/usr/share/X11/fonts/cyrillic"
       FontPath        "/usr/share/X11/fonts/100dpi/:unscaled"
       FontPath        "/usr/share/X11/fonts/75dpi/:unscaled"
       FontPath        "/usr/share/X11/fonts/Type1"
       FontPath        "/usr/share/X11/fonts/100dpi"
       FontPath        "/usr/share/X11/fonts/75dpi"
       FontPath        "/usr/share/fonts/X11/misc"
       FontPath        "/var/lib/defoma/x-ttcidfont-conf.d/dirs/TrueType"
EndSection

Section "Module"
       Load    "i2c"
       Load    "bitmap"
       Load    "ddc"
       Load    "extmod"
       Load    "freetype"
       Load    "glx"
       Load    "dbe"
       Load    "int10"
       Load    "type1"
       Load    "vbe"
EndSection

Section "InputDevice"
   Identifier     "Mouse0"
   Driver         "mouse"
   Option         "Protocol" "auto"
   Option         "Device" "/dev/psaux"
   Option         "Emulate3Buttons" "no"
   Option         "ZAxisMapping" "4 5"
EndSection

Section "InputDevice"
       Identifier      "Keyboard0"
       Driver          "kbd"
       Option          "CoreKeyboard"
       Option          "XkbRules"      "xorg"
       Option          "XkbModel"      "pc105"
       Option          "XkbLayout"     "sk"
       Option          "XkbOptions"    "lv3:ralt_switch"
EndSection

Section "Monitor"
   Identifier     "Monitor0"
   VendorName     "Acer"
   ModelName      "AL1751"
   HorizSync       30.0 - 110.0
   VertRefresh     50.0 - 150.0
   Option         "DPMS"
EndSection

Section "Device"
       Identifier      "Device0"
       Driver          "nvidia"
       BusID           "PCI:1:0:0"
       VendorName      "NVIDIA Corporation"
       VideoRam        524288
       Option          "BusType"                       "PCIE"
       Option          "RenderAccel"                   "true"
       Option          "TripleBuffer"                  "true"
       Option          "NoRenderExtension"             "Off"
       Option          "AllowGLXWithComposite"         "true"
       Option          "AddARGBGLXVisuals"             "true"
       Option          "BackingStore"                  "true"
       Option          "NvAGP"                         "1"
       Option          "UseEvents"                     "false"
       Option          "HWCursor"                      "On"
       Option          "SWCursor"                      "Off"
       Option          "NoLogo"                        "true"
       Option          "CursorShadow"                  "true"
       Option          "CursorShadowAlpha"             "32"
       Option          "CursorShadowXOffset"           "3"
       Option          "CursorShadowYOffset"           "3"
       Option          "TwinView"                      "True"
       Option          "TwinViewOrientation"           "LeftOf"
       Option          "UseEdidFreqs"                  "True"
       Option          "TwinViewXineramaInfoOrder"     "DFP-0,CRT-0"
       Option          "VBERestore"                    "true"
       Option          "DynamicTwinView"               "False"
       Option          "RandRRotation"                 "on"
       Option          "Desktop Setup"                 "horizontal"
       Option          "CoolBits" "1"
EndSection

Section "Screen"
       Identifier      "Screen0"
       Device          "Device0"
       Option          "AddARGBGLXVisuals"     "True"
       DefaultDepth    24
       SubSection      "Display"
       Depth           24
       Modes           "1280 x 1024@60"
       EndSubSection
EndSection

Section "Extensions"
       Option          "Composite"             "Enable"
       Option          "RENDER"                "True"
       Option          "DAMAGE"                "True"
EndSection


Error: Unable to load X Server Display Configuration page: Failed to query NoScanout for screen 0. (v X Server Display Configuration)

Ďalej mi nesedí toto: v GPU 0- PCI Device ID: Unknown, PCI Vendor ID: Unknown, Bus ID: ?@?:?:?
                     v  X Screen 0 - GPUs: Unknown

-hľadám zatiaľ na Internete, myslím, že xorg.conf mám vypimpovaný riadne, ale niečo tam mám ešte zle, ďakujem za každú radu.

Ota Trkola

Projdi toto nebo se můžeš inspirovat následujícím xorg.conf (doufám, že neva Romane ;)):

Tady je můj supermegavytuněnej xorg.conf (větší výkon, můžeš taktovat přímo v nvidia-settings. 1× LCD monitor 1280×1024×24b/px, 75Hz, GeForce 7300GS s 512MiB VRAM):

Section "ServerLayout"
Identifier     "Layout0"
Screen      0  "Screen0" 0 0
InputDevice    "Keyboard0" "CoreKeyboard"
InputDevice    "Mouse0" "CorePointer"
Option         "Xinerama" "0"
EndSection

Section "Module"
Load    "i2c"
Load    "bitmap"
Load    "ddc"
Load    "dri"
Load    "extmod"
Load    "freetype"
Load    "glx"
Load    "dbe"
Load    "int10"
Load    "type1"
Load    "vbe"
EndSection

Section "InputDevice"
Identifier     "Mouse0"
Driver         "mouse"
Option         "Protocol" "auto"
Option         "Device" "/dev/psaux"
Option         "Emulate3Buttons" "no"
Option         "ZAxisMapping" "4 5"
EndSection

Section "InputDevice"
Identifier     "Keyboard0"
Driver         "kbd"
EndSection

Section "Monitor"
Identifier     "Monitor0"
VendorName     "AOC"
ModelName      "AOC LM765"
HorizSync       30.0 - 83.0
VertRefresh     55.0 - 75.0
Option         "DPMS"
EndSection

Section "Device"
Identifier     "Device0"
Driver         "nvidia"
VendorName     "NVIDIA Corporation"
BoardName      "GeForce 7300 GS"
Option         "CoolBits" "1"
VideoRam       524288
Option         "RenderAccel"                   "true"
Option         "TripleBuffer"                  "true"
Option         "NoRenderExtension"             "Off"
Option         "AllowGLXWithComposite"         "true"
Option         "AddARGBGLXVisuals"             "true"
Option         "BackingStore"                  "true"
Option         "UseEvents"                     "false"
Option         "HWCursor"                      "On"
Option         "SWCursor"                      "Off"
Option         "NoLogo"                        "true"
Option         "VBERestore"                    "false"
Option         "DynamicTwinView"               "true"
Option         "RandRRotation"                 "on"
EndSection

Section "Screen"
    Identifier     "Screen0"
    Device         "Device0"
    Monitor        "Monitor0"
    DefaultDepth    24
    Option         "TwinView" "0"
    Option         "TwinViewXineramaInfoOrder" "CRT-0"
    Option         "metamodes" "1280x1024_75 +0+0"
    SubSection     "Display"
        Depth       24
    EndSubSection
EndSection

Section "Extensions"
Option          "Composite"             "Enable"
Option          "RENDER"                "True"
Option          "DAMAGE"                "True"
EndSection

Karaokekok

Ten čo si vložil do tohto vlákna idem čeknúť, z toho druhého, na kt. si dal odkaz som opísal 90%, len som dopísal aj veci z defaultného (z dôvodu, že mi napísal xlog error na lajne 33, že mi chýba Identifer k Device) a niečo zmenil ako rozlíšenie a pod. Skúsim pozrieť tento a ak tam bude niečo odlišné, dopíšem. (pomením-poskúšam)

koljin

Otázkou je, jestli má dneska vůbec smysl "tunit" xorg.conf :) Např. ty Section "InputDevice" budou hned záhy overridovaný konfigurací z /usr/share/X11/xorg.conf.d/, takže jako by tam nebyly... Parametry monitoru, karty, to všechno si driver má načíst sám, a když to tam nepíšu, tak akorát neriskuju, že v tom udělám chybu. Já jak koukám na ten svůj, tak asi spoustu věcí zkusim zakomentovat... Důležitý je, aby v něm měl člověk uvedený preferovaný rozmístění monitorů a rozlišení, do kterejch se chce přepínat.

Pokud máš problém s tim, že X nechtěj naběhnout, tak začni od defaultního xorg.conf vygenerovanýho pomocí nvidia-xconfig. Když to šlape, tak ho různě promaž a postupně přidávej jen věci, který potřebuješ. Když to v nějaký chvíli přestane fungovat, tak víš, co to způsobilo. Když vemeš nějakej příklad z netu a skoro beze změny ho okopíruješ, je velká šance, že to nebude chodit.

Ota Trkola

@koljin>

Já to sem vložil pouze pro inspiraci, je jasné, že není možné slepě kopírovat jiný xorg.conf. Navíc já mám raději ATI, tak mám jen jedno PC s Nvidií a tam xorg.conf nepoužívám (nouveau driver) a všechno funguje, jak má, tak si s ním radši nekomplikuju život.. ;)