Debian 7 a viry

Založil Jiricek, 16. 02. 2013, 20:25:38

Předchozí téma - Další téma

Jiricek

Dobrý den,

chtěl bych si pořídit počítač s debianem, ale chci počkat do vydání finální verze Wheezy - na kdy je plánována?

Taky jsem se dočetl, že se občas objeví nějaký rootkit, malware, apod pro debian?!

Děkuji.

branov

tie rootkity a podobne sú na všetky distribúcie, nemusí to byť práve deb. myslím že čakať na wheezyho je zbytočné, ak ide len o otázku rootkitov.

Roman Horník

Wheezyho můžeš nainstalovat klidně už teď, s drtivou většina chyb, co je třeba vyřešit, se v praxi nesetkáš (leda bys měl měl například SPARCovou mašinu a používal nepříliš používaný balíky, instaloval balíky, co jsou v popconu někde na dně a dbal na to, aby byly licence v programech naprosto bez chyby (program A s licencí GPLv2 používá knihovnu GPLv3, ale v licenci chybí formulka GPL2 a vyšší). Takovýhle ptákoviny, který jsou označovány často za kritický chyby, má běžnej uživatel u zádele.

Linuxuju 7 let, ale nikdy jsem na funkční škodlivej kód (krom fork bomby, kterou jsem ze zvědavosti spustil, a která prakticky není škodlivá) nenarazil, a to lítám na webu po všech čertech. Balíky z oficiálních repozitářů jsou v tomhle směru zcela neškodný, a nějaký lítání po webu a bezhlavý stahování a spouštění všelijakejch binárek debianista nepotřebuje, v repozitářích máš k dispozici desítky tisíc (u mně skoro 41000) bezpečných balíků.
Největším rootkitem pak je nezkušenej uživatel, co kdejakou kravinu spouští s právy superuživatele, ale s tím se nic moc dělat nemá, nejlepší je, když si takhle totálně zmrší systém, protože s novou instalací zpravidla podruhý stejnou chybu neudělá. A taky se tím dá leccos naučit.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

Palo M.

Citace od: Jiricek kdy 16. 02. 2013, 20:25:38chtěl bych si pořídit počítač s debianem, ale chci počkat do vydání finální verze Wheezy - na kdy je plánována?
Plan Debianu je vzdy ten, ze sa vydava az ked je hotovy, teda ked su vsetky release-critical bugy opravene. Viac detailov o tom ako to momentalne vyzera, je vo vedlajsom vlakne: http://forum.debian-linux.cz/index.php/topic,1265.msg8932.html#msg8932

Citace od: Jiricek kdy 16. 02. 2013, 20:25:38Taky jsem se dočetl, že se občas objeví nějaký rootkit, malware, apod pro debian?!
Nemusi to byt ani malware na tvojom pocitaci, co ti potencialne moze uskodit (napriklad phishingove stranky, ci nedobre zabezpeceny internetbanking na strane banky), najlepsia ochrana pred vsetkymi utokmi je v tvojej hlave. Takze poznat rizika je dolezity prvy krok (=dal si dobru otazku).

Co sa tyka root-kitov, pri rozumnom pouzivani pocitaca sa rootkit prakticky nema ako dostat do systemu. Pod rozumnym pouzivanim sa mysli hlavne to, ze sa system pravidelne updatuje, pod root accountom sa pracuje len v potrebnych pripadoch, instaluje sa len z overenych zdrojov a pocitac sa nebootuje do inych neoverenych/nezabezpecenych operacnych systemov. Ak sa chces s niecim "hrat" (skusat vselijake podivne programy, kompilovat nejake nestandardne veci a podobne), vzdy sa da nainstalovat skusobny system do virtualneho stroja (napriklad do VirtualBox-u) a tam sa mozes vysantit do sytosti bez toho, ze by si ohrozil svoje "ostre" subory, maily, ci svoje sukromie.

Malware z principu ani nepotrebuje root access, moze sa do pocitaca dostat aj cez browser ci mail (staci aby sa nasackoval do uzivatelskych nastaveni a spustil sa pri prihlaseni) a mozno sa riziko prave takehoto malware postupne bude zvysovat, ako sa Ubuntu stava coraz popularnejsim (aj vdaka Steamu a dost "rozpacitemu" prijatiu Windoze8). Malware je aj presmerovanie domovskej stranky prehliadaca bez vedomia uzivatela (hlavne ak sa to deje zakazdym, aj napriek tomu ze si to uzivatel manualne nastavi inak). Samozrejme to mozu byt aj horsie veci, od prepisania/zmazania uzivatelskych suborov, cez uploadovanie potencialne citlivych informacii niekam na net, az po ekvivalent zombie (zneuzitie tvojho stroja na DDOS ci spamovanie). Nic z toho v principe nepotrebuje pristup do systemu a da sa zrealizovat aj s uzivatelskymi pravami (a teda v kazdom OS).
Ale toto nebude v linuxovych distribuciach az take tragicke, pretoze sa neda urobit univerzalny "uzivatelsky" malware pre vsetky distribucie (automaticky spustane programy zavisia od desktopoveho prostredia, to znamena vela roboty pre utocnika s malym vyslednym efektom, takze omnoho mensia pravdepodobnost potencialnych utokov nez pri "pouziti majoritneho OS"), da sa pomerne jednoducho najst (takyto malware sa nedokaze kompletne skryt pred uzivatelom) a takisto sa da takyto malware jednoducho zlikvidovat (nie je v systeme, len v uzivatelskych suboroch, takze sa da celkom jednoducho zmazat).

Ja osobne som sa este nestretol so ziadnym malware specificky zameranym na Debian.

Jiricek

Citace od: Roman Horník kdy 17. 02. 2013, 05:40:39
Wheezyho můžeš nainstalovat klidně už teď, s drtivou většina chyb, co je třeba vyřešit, se v praxi nesetkáš (používal nepříliš používaný balíky, instaloval balíky, co jsou v popconu někde na dně)

Co doporučíš za notebook (Acer má problém s praskáním plastů kolem pantů), Asus neberu; uvažuju o Lenovu s numerickou klávesnicí. Je lepší 32 bit nebo 64 bit?

Ota Trkola

Citace od: Jiricek kdy 17. 02. 2013, 07:01:54Co doporučíš za notebook (Acer má problém s praskáním plastů kolem pantů), Asus neberu; uvažuju o Lenovu s numerickou klávesnicí. Je lepší 32 bit nebo 64 bit?

Já bych doporučoval koupit Lenovo s DOSem a plácnout na něj 32bit Wheezy. Osobně mám Lenovo 2 royk a jsem spokojen. Nedávno jsem kupoval Asus a ten mě nezaujal, už je rozbitej po půl roce a celkově to provedení není takový jako u Lenova za stejný peníze. OS preferuju 32bit, pokud máš v plánu mít 2-4 GB RAM, tak vůbec nepřemejšlej o 64bitu. pokud bys měl 6-8 GB RAM, tak pak ano.

Jiricek

Citace
Já bych doporučoval koupit Lenovo s DOSem a plácnout na něj 32bit Wheezy. Osobně mám Lenovo 2 royk a jsem spokojen. Nedávno jsem kupoval Asus a ten mě nezaujal, už je rozbitej po půl roce a celkově to provedení není takový jako u Lenova za stejný peníze. OS preferuju 32bit, pokud máš v plánu mít 2-4 GB RAM, tak vůbec nepřemejšlej o 64bitu. pokud bys měl 6-8 GB RAM, tak pak ano.
Kdy je vhodný použití 64 bit OS? Třeba objednání notebooku ze zahraničí vyjde 64 bit cenově jako tady 32 bit.

Ota Trkola

Jak píšu výše, 64bit je vhodné použít, pokud máš více než 4GB RAM. V tom případě bych ho použil také. Na PC s 2GB RAM to nemá význam ani efekt, ba naopak. Záleží tedy, jaké PC si koupíš.

Roman Horník

Jestliže používáš paměťově náročnější aplikace a máš do 4GiB RAM, 64-bit se na to nehodí, má o dost vyšší spotřebu operační paměti. Nad 4GiB se začne u 32-bitu naplno projevovat PAE, což znamená jistej pokles výkonu, proto je pak 64-bit vhodnější.
Debian Sid/Experimental 64bit + Mate Desktop Environment
* CPU: Intel i5 3570
* GPU: NVIDIA GTX650 1GD5
* MB: Lenovo IH61M
* RAM: 16GiB Deutsche Demokratische Republik 3 @ 1600MHz

Erich Stark

Citace od: Jiricek kdy 17. 02. 2013, 09:15:51
Citace
Já bych doporučoval koupit Lenovo s DOSem a plácnout na něj 32bit Wheezy. Osobně mám Lenovo 2 royk a jsem spokojen. Nedávno jsem kupoval Asus a ten mě nezaujal, už je rozbitej po půl roce a celkově to provedení není takový jako u Lenova za stejný peníze. OS preferuju 32bit, pokud máš v plánu mít 2-4 GB RAM, tak vůbec nepřemejšlej o 64bitu. pokud bys měl 6-8 GB RAM, tak pak ano.
Kdy je vhodný použití 64 bit OS? Třeba objednání notebooku ze zahraničí vyjde 64 bit cenově jako tady 32 bit.

Kazdy dnesny procesor podporuje 32 a 64bit rezim Operacneho systemu, takze to riesit nemusis. Kazdopadne na novy notebook by som daval 64bit kedze su tie masiny na to pripravene a ziskas vykon nejkych 5-20% navyse, zalezi od aplikacie.
" The box said that I needed to have Windows XP or better ... so I installed Debian ."

Jiricek

Kde by se dal koupit vhodný notebook na Debian.
6-8GB; 64bit; 500 HDD; 15'' monitor, nejlepší na AMD
Dvoujádro
Numerická klávesnice

Zatím nemám nějak štěstí - většinou jsou na nich Windows nebo značka kterou nechci (ACER, ASUS).

Erich Stark

Nechcem robit reklamu na konkretny eshop ale ja nakupujem na alze , popripade sa mi zda ze mate este dobry schop czc.cz. Vsetko zalezi od ceny a na aky ucel ma byt.
" The box said that I needed to have Windows XP or better ... so I installed Debian ."

Jiricek

Citace od: Erich Stark kdy 19. 02. 2013, 12:10:07
Nechcem robit reklamu na konkretny eshop ale ja nakupujem na alze , popripade sa mi zda ze mate este dobry schop czc.cz. Vsetko zalezi od ceny a na aky ucel ma byt.

Notebook bych měl vybranej, ale jak ověřím funkčnost Linuxu (před koupí)? A mají tam předinstalovaný Windowsy a komunikace ze strany obchodu nic moc.
Sice to jde vyřešit tím, že cena zůstane, Windows by odinstalovaly a nainstalovaly linux a notbook HW dovybavili.

Ota Trkola

A tady by sis nevybral?

http://www.lenovoshop.cz/

S DOSem tam mají dost modelů. Já od nich mám jeden také.

Jiricek

Citace od: Ota Trkola kdy 19. 02. 2013, 17:44:59
A tady by sis nevybral?

http://www.lenovoshop.cz/

S DOSem tam mají dost modelů. Já od nich mám jeden také.

Tož to bych vybral

ThinkPad EDGE 535 AMD A8-4500M/4GB/500GB-7200/15.6" HD LED+matný/DVD±RW/DOS

A pojede na něm Debian Wheezy?

Sice jsem našel ještě toto, ale jen s WINDOWS

http://notebooky.heureka.cz/fujitsu-lifebook-ah532-vfy-ah532mpab2cz/specifikace/#section

Jaká je pravděpodobnost, že na něm pojede Debian Wheezy.